Üniversite öğrencilerinin çevrimiçi öz düzenleme becerileri ile yaşam boyu öğrenme eğilimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between university students' online self-regulation skills and life long learning tendencies
  1. Tez No: 894836
  2. Yazar: PINAR YILDIZ AĞDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN ŞAHİN İZMİRLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin çevrimiçi öz düzenleme beceri düzeylerini belirlemek ve bu düzeylerin yaşam boyu öğrenme eğilimleriyle ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmaya, İstanbul'da seçilen bir vakıf üniversitesinde eğitim gören 531 öğrenci katılmış ve 501 öğrencinin verileri değerlendirilmiştir. Veriler, kişisel bilgi formu ve çevrimiçi öz düzenleme ile yaşam boyu öğrenme eğilimlerini ölçen ölçekler aracılığıyla toplanmıştır. Cinsiyet ve öğretim türüne göre bağımsız örneklem t-testi, yaş ve çevrimiçi etkileşim süresine göre ise ANOVA kullanılarak analizler yapılmıştır. Sonuçlar, genel olarak öğrencilerin çevrimiçi öz düzenleme becerilerinin yüksek olduğunu göstermiştir. Yaş gruplarına göre yapılan analizde, 25-54 yaş aralığındaki katılımcıların, 18-24 yaş aralığındaki öğrencilere göre daha yüksek çevrimiçi öz düzenleme becerilerine sahip olduğu belirlenmiştir. Cinsiyet açısından anlamlı bir fark bulunmazken, uzaktan eğitim alan öğrencilerin örgün eğitim alanlara göre daha yüksek çevrimiçi öz düzenleme becerilerine sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, çevrimiçi etkileşim süresi arttıkça öğrencilerin öz düzenleme becerilerinin de anlamlı şekilde arttığı görülmüştür. Yaşam boyu öğrenme eğilimlerine ilişkin sonuçlar da genel olarak yüksek çıkmıştır. Yaş grupları arasında yapılan analizlerde, 25-54 yaş aralığındaki katılımcıların daha genç yaş gruplarına göre daha yüksek yaşam boyu öğrenme eğilimlerine sahip olduğu bulunmuştur. Cinsiyet açısından fark bulunmazken, uzaktan eğitim öğrencilerinin yaşam boyu öğrenme eğilimlerinin örgün eğitim öğrencilerinden daha yüksek olduğu görülmüştür. Çevrimiçi etkileşim süresi arttıkça, yaşam boyu öğrenme eğilimlerinin de olumlu yönde etkilendiği tespit edilmiştir. Pearson Korelasyon analizi, çevrimiçi öz düzenleme becerileri ile yaşam boyu öğrenme eğilimleri arasında pozitif fakat zayıf bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Bu durum, çevrimiçi öz düzenleme becerilerinin yaşam boyu öğrenme eğilimlerine olumlu bir katkı sağladığını, ancak etkisinin sınırlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the levels of university students' online self-regulation skills and to examine the relationship between these levels and their lifelong learning tendencies. A total of 531 students enrolled at a selected foundation university in Istanbul participated in the study, and the data from 501 students were evaluated. The data were collected using a personal information form and scales measuring online self-regulation skills and lifelong learning tendencies. Independent samples t-tests were used for gender and type of education, while ANOVA was applied for age and online interaction time. The results showed that, in general, students' online self-regulation skills were high. The analysis by age groups revealed that participants aged 25-54 had higher online self-regulation skills compared to those aged 18-24. No significant difference was found in terms of gender, but it was determined that students in distance education had higher online self-regulation skills than those in traditional education. Additionally, it was observed that as the duration of online interaction increased, students' self-regulation skills also increased significantly. The results regarding lifelong learning tendencies were also generally high. Analysis by age groups revealed that participants aged 25-54 had higher lifelong learning tendencies compared to younger age groups. No difference was found in terms of gender, but it was observed that students in distance education had higher lifelong learning tendencies than those in traditional education. Additionally, it was determined that as the duration of online interaction increased, lifelong learning tendencies were positively affected. The Pearson Correlation analysis revealed a positive but weak relationship between online self-regulation skills and lifelong learning tendencies. This indicates that while online self-regulation skills contribute positively to lifelong learning tendencies, the effect is limited.