End-stage kidney diseases in areas of conflict; patients' perspective and access to hemodialysis services in Northwest Syria
Çatışma bölgelerinde son dönem böbrek hastalıkları: Kuzeybatı Suriye'de hastaların bakış açısı ve hemodiyaliz hizmetlerine erişim
- Tez No: 894837
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. NİMETCAN MEHMET ORHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Halk Sağlığı Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Son Dönem Böbrek Hastalığı (SDBH), çatışmalardan etkilenen bölgelerde benzersiz zorluklara neden olan zayıflatıcı bir durumdur. Bu çalışma süregelen çatışmalar nedeniyle sağlık hizmetlerine erişimin karmaşık hale geldiği Kuzeybatı Suriye'deki SDBH hastalarının deneyimlerini incelemektedir. Çalışma, hastaların durumlarına yönelik bakış açılarını, hemodiyaliz hizmetlerini kullanım biçimlerini ve hayati olan tedaviye erişimde karşılaştıkları engelleri ele almaktadır. Çalışmada, kesitsel yöntem kullanılmış ve Kuzeybatı Suriye'deki 12 seçilmiş hemodiyaliz ünitesinden 101 SDBH hastası ile telefon görüşmeleri yoluyla veri toplanmıştır. Katılımcıların ortalama yaşı 50,3 ± 16,7 (7 - 81 yıl) dir, %55,4'ü erkektir, katılımcılar farklı sosyodemografik özellikler göstermektedir. Ankete katılan hastaların %28,7'si önceki yıl hemodiyaliz seanslarına katılmama veya erişememe gibi sorunlar bildirmiştir. SDBH hastalarının hemodiyaliz bakımına erişiminin belirleyicilerinin araştırıldığı çalışmada; sabit ikametin erişimi olumlu yönde etkilediği, sık sık yer değiştirmenin ise erişime sürekliliği bozduğu ortaya çıkmıştır. Çoklu hemodiyaliz ünitelerinin kullanımı artan erişim zorluklarıyla ilişkilendirilmiştir. Düşük eğitim seviyesi erişilemezlikle ilişkili olacak şekilde eğitim seviyeleri erişilebilirlikle korelasyon göstermektedir. Bu çalışma, Kuzeybatı Suriye'deki SDBH hastalarının karşılaştığı karmaşık zorlukların altını çizerek, çeşitli sosyodemografik yönler ile hemodiyaliz erişiminde ikamet istikrarı, ünite kullanılabilirliği ve eğitimin kritik rolünü vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
End-Stage Kidney Disease (ESKD) is a debilitating condition that poses unique challenges in conflict-affected regions. This study explores the experiences of ESKD patients in Northwest Syria, where healthcare access is complicated by ongoing conflict. The study delves into patients' perspectives on their condition, their utilization of hemodialysis services, and the barriers they face in accessing vital treatment. The study utilized cross sectional method and the data for this research was collected through telephone interviews with 101 ESKD patients from 12 selected hemodialysis units in Northwest Syria. Findings reveal diverse sociodemographic, with the mean age 50.3 ± 16.7 (7 to 81 years). Notably, 55.4% were males. Around one third (28.7%) of surveyed patients reported problems such as missing or being unable to access their hemodialysis sessions in the previous year. The study investigated the determinants of hemodialysis service access for ESKD patients, residency stability was found to positively impact access, while frequent relocations disrupted continuity. The utilization of multiple hemodialysis units was linked to increased access challenges. Educational levels correlated with accessibility, as lower education was associated with a higher likelihood of inaccessibility. This study highlighted the intricate challenges faced by ESKD patients in NW Syria, emphasizing the diverse sociodemographic aspects and the critical role of residency stability, unit utilization, and education in hemodialysis access.