A novel approach for e-government maturity model
E-devlet olgunluk modeli için özgün bir yaklaşım
- Tez No: 894858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM TURHAN, PROF. DR. ALİ YAZICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Kamu Yönetimi, Yönetim Bilişim Sistemleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Public Administration, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 458
Özet
Bu tez, e-devlet olgunluğunun yeni geliştirilen bir model olan Bütünsel e-Devlet Olgunluk Modeli (Holistic e-Government Maturity Model - HeGMM) aracılığıyla değerlendirilmesine yönelik bir çerçeve sunmaktadır. Araştırma, mevcut e-devlet olgunluk modellerindeki önemli boşlukları, özellikle bunların esneklik eksikliğini, çok perspektifli ancak yetersiz yaklaşımları ve evrensel olarak uygulanabilir veya kolayca erişilemeyen göstergeleri ele almaktadır. Önerilen HeGMM, e-devlet girişimlerinin değerlendirilmesi için incelikli ve sağlam bir çerçeve sağlayarak teknolojik, sosyal, idari ve mali yönler de dahil olmak üzere birçok boyutu entegre etmektedir. ITU, Birleşmiş Milletler, OECD ve Dünya Bankası gibi uluslararası kurumların verilerinden yararlanan model, ülkelerdeki yerel ve merkezi yönetimlere uyarlanabilen kapsamlı ve objektif bir değerlendirme sağlamaktadır. Temel hedefler arasında, mevcut e-devlet modellerinin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek için sentezleme, güvenilir ve karşılaştırılabilir göstergeler geliştirme ve teknolojik ve yönetişim gelişmelerini içeren bir model formüle etmek yer almaktadır. Model, kapsamlı veri analizi ve endeksleri gibi yerleşik ölçütlerle karşılaştırma yoluyla doğrulanmaktadır. Araştırma, teknolojik yeniliklere ve gelişen yönetişim uygulamalarına ayak uydurmak için dinamik ve uyarlanabilir bir modelin öneminin altını çizmektedir. HeGMM böylelikle dijital çağda daha etkili, verimli ve kapsayıcı kamu hizmeti sunumuna katkıda bulunarak, e-devlet girişimlerini uygulamak veya geliştirmek isteyen hükümetler için bir referans noktası olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a framework for evaluating e-government maturity through a newly developed model, the Holistic e-Government Maturity Model (HeGMM). The research addresses significant gaps in existing e-government maturity models, particularly their lack of flexibility, inadequate multi-perspective approaches, and reliance on indicators that are not universally applicable or easily accessible. The proposed HeGMM integrates multiple dimensions, including technological, social, administrative, and financial aspects, providing a nuanced and robust framework for assessing e-government initiatives. The model ensures a comprehensive and objective assessment adaptable to local and central governments across countries by leveraging data from international bodies such as the ITU, UN, OECD, and World Bank. Key objectives include synthesising existing e-government models to identify their strengths and weaknesses, developing reliable and comparable indicators, and formulating a model incorporating technological and governance advancements. The model is validated through extensive data analysis and comparison with established benchmarks and indices. The research underscores the importance of a dynamic and adaptable model to keep pace with technological innovations and evolving governance practices. The HeGMM aims to serve as a benchmark for governments seeking to implement or enhance their e-government initiatives, contributing to more effective, efficient, and inclusive public service delivery in the digital age.