Türkiye'nin mavi vatan doktrini ekseninde değişen dış politikası ve güvenlik stratejileri
Turkey's changing foreign policy and security strategies on the axis of the blue homeland doctrine
- Tez No: 894867
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SAMET ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Türkiye'nin 1923 sonrasında dış güvenlik alanında uygulamış olduğu en önemli stratejilerinden birisi de, güvenlik olgusunu pragmatist çerçevede şekillendirmesi olmuştur. Bu strateji sonrasında Türkiye; dış güvenlik alanında Batı'ya daha yakın olmaya çalışmış ve bu anlamda ilişkilerini geliştirmeye başlamıştır. Bu politikanın temel sebepleri arasında ise Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB)'nden algıladığı güvenlik tehdidi bulunmaktadır. Türkiye özellikle İkinci Dünya Savaşı sonrası ve Soğuk Savaş döneminde paradigmatik olarak yaşadığı kopuşlar sonrasında, alternatif politikalar arayışında kendi güvenlik anlayışını geliştirmeye çalışmıştır. Soğuk Savaşın sona erdiği 1991 yılı sonrasında ise Türkiye bölgesel anlamda gelişen bir politika ekseninde güvenliğini sağlama adına politikalar üretmiştir. Bu politikalardan en önemlisi Mavi Vatan Doktrini (MVD) olarak karşımıza çıkmaktadır. MVD'nin gelişmesinde en önemli etkense; Türkiye'nin yaşamış olduğu paradigmatik kopuşlar olmuştur. Bu çerçevede çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; güvenlik anlayışı kuramsal çerçevede açıklanarak, devam eden bölümlerde ise, burada açıklanan doneler kullanılarak, Türkiye'nin güvenlik anlayışındaki değişimler somutlaştırılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde Türkiye'nin 1923-2002 yılları arasında dış politika alanındaki yaşamış olduğu paradigmatik kopuşlar anlatılarak MVD'ye giden süreç somutlaştırılmıştır. Üçüncü bölümde ise MVD açıklanarak bu doktrin sonrasında Türk dış politikasında yaşanan değişim açıklanmıştır. Son olarak dördüncü bölümde ise MVD'ye yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of Turkey's most important strategies in the field of external security after 1923 was to shape the security phenomenon within a pragmatist framework. Following this strategy, Turkey tried to be closer to the West in the field of external security and started to develop its relations in this sense. One of the main reasons for this policy was the perceived security threat from the Union of Soviet Socialist Republics (USSR). Especially after the paradigmatic ruptures Turkey experienced after the Second World War and during the Cold War, Turkey tried to develop its own understanding of security in search of alternative policies. After the end of the Cold War in 1991, Turkey developed policies to ensure its security on the axis of a regional policy. The most important of these policies is the Blue Homeland Doctrine (BHD). The most important factor in the development of the BHD has been the paradigmatic ruptures Turkey has experienced. In this framework, the study consists of four parts. In the first part, the understanding of security is explained in the theoretical framework, and in the following sections, the changes in Turkey's understanding of security are tried to be concretized by using the tools explained here. In the second part, the paradigmatic ruptures that Turkey experienced in the field of foreign policy between 1923 and 2002 are explained and the process leading to the BHD is concretized. In the third part, the BHD was explained and the changes in Turkish foreign policy after this doctrine were explained. Finally, in the fourth part, suggestions for the BHD are presented.