The assessment of conflicting maritime jurisdictions crisis between Turkey and Greece in the Eastern Mediterranean on the axis of Gunboat diplomacy
Doğu Akdeniz'de Türkiye ile Yunanistan arasındaki çatışan deniz yetkileri krizinin Gamboat diplomasisi ekseninde değerlendirilmesi
  1. Tez No: 838210
  2. Yazar: İBRAHİM SERÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENSAR NİŞANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küreselleşme ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Türkiye ile Yunanistan arasındaki deniz yetki alanları problemi uzun geçmişe sahip olsa da, Doğu Akdeniz'de son zamanlarda gerçekleştirilen doğalgaz keşifleri bu problemi daha da derinleştirmiştir. Söz konusu doğalgaz rezervlerinin büyük bir ekonomik değer taşıması, bölgesel aktörleri ve bölge dışı küresel aktörlerin dikkatlerini bu bölgeye çekmiştir. Böyle bir küresel denklem içerisinde, Türkiye kendi milli hak ve menfaatlerini savunmayı Mavi Vatan doktrini kapsamında temel dış politika hedefi olarak görmüştür. Bu kapsamda, bu çalışmanın amacı; Türkiye'nin söz konusu milli hak ve menfaatlerini savunurken dayandığı en önemli politik argümanlardan biri olan zorlayıcı diplomasinin önemli türlerinden biri olan Gambot diplomasisinin Türkiye tarafından yapılan uygulamalarını analiz edip örneklendirmek ve bu diplomasinin Türkiye ile Yunanistan arasındaki deniz yetki alanları problemi kapsamında Türkiye lehine olan sonuçlarını göstermek ve Türkiye'nin statikoyu değiştirici ve oyun kurucu rolüne etkisini ifade etmektir.
Özet (Çeviri)
While the maritime jurisdictional problem between Turkey and Greece has a long history, recent natural gas exploration the Eastern Mediterranean has deepened this problem. The significant economic value of these natural gas reserves has drawn the attention of regional and global actors to this region. In such a global equation, Turkey has seen the defense of its national rights and interests as a fundamental foreign policy goal under the Blue Homeland doctrine. In this sense, the aim of this paper is to examine and exemplify Turkey's application of Gunboat diplomacy, one of the important types of coercive diplomacy and one of the key political arguments Turkey relies on when defending its national rights and interests. The study also aims to demonstrate the favorable outcomes of this diplomacy for Turkey within the scope of the maritime jurisdictional problem between Turkey and Greece and to express its impact on Turkey's role as a game-changer and status quo influencer in the region.