Potansiyel otoimmun gastritli ve gerçek otoimmun gastritli hastalar arasındaki benzerlikler ve farklılıklar
Similarities and differences between patients with potential autoimmune gastritis and overt autoimmune gastritis
  1. Tez No: 894876
  2. Yazar: MEMDUH ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF İRFAN SOYKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmanın temel amacı; potansiyel otoimmun gastrit (OİG) tanısı alan hastaların klinik ve laboratuvar bulgularını ortaya koymak ve potansiyel ile gerçek otoimmun gastrit hastaları arasında ne gibi farklılıklar ve/veya benzerlikler olduğunu belirlemektir. Çalışmanın ikincil amacı ise OİG gelişimi için olası risk faktörlerini belirlemek ve benzer risk faktörlerine sahip hastaların takibi için değerlendirmelerde bulunmaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırma kapsamında Ocak 2018 ile Aralık 2023 tarihleri arasında Anti-parietal hücre antikoru (APCA) çalışılan 6814 hasta taranmış, 826 APCA pozitif hasta saptanmıştır. APCA titresi pozitif ve histopatolojik olarak OİG tanısı almış olan 359 aşikâr OİG hastası ile APCA titresi pozitif fakat histopatolojik olarak OİG bulguları olmayan 275 potansiyel OİG hastası olmak üzere toplamda 634 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Potansiyel ve aşikâr OİG hastaları arasındaki demografik ve klinik veriler (yaş, cinsiyet, semptom varlığı, ek otoimmun hastalık varlığı) endoskopik veriler, malignite varlığı ve laboratuvar verileri (gastrin, ferritin, 25-OH vitamin D, vitamin B12, hemoglobin, serum anti-TPO düzeyleri) karşılaştırılmıştır. Ek olarak potansiyel OİG hastalarında OİG gelişimi için olası risk faktörleri uni/multivaryant analiz yöntemleriyle araştırılmıştır. Bulgular: OİG ve potansiyel OİG gruplarının karşılaştırılmasında; cinsiyet dağılımının benzer olduğu (K:E için; 2,14 vs. 2,23, p=0,82), potansiyel OİG hastalarının daha genç olduğu (ortalama yaş için; 48,4±13,5 vs.
Özet (Çeviri)
Objective: The main purpose of this study is; To reveal the clinical and laboratory findings of patients diagnosed with potential autoimmune gastritis (AIG) and to determine what differences and/or similarities there are between potential and overt autoimmune gastritis patients. The secondary aim of the study is to determine possible risk factors for the development of AIG and to make evaluations for the follow-up of patients with similar risk factors. Materials and Methods: Within the scope of the research, 6814 patients whose Anti- parietal cell antibody (APCA) was studied were screened between January 2018 and December 2023, and 826 APCA positive patients were detected. A total of 634 patients were included in the study, including 359 overt AIG patients with positive APCA titer and histopathological diagnosis of AIG, and 275 potential AIG patients with positive APCA titer but no histopathological AIG findings. Demographic and clinical data (age, gender, presence of symptoms, presence of additional autoimmune disease), endoscopic data, presence of malignancy and laboratory data (gastrin, ferritin, 25-OH vitamin D, Vitamin B12, hemoglobin, serum anti-TPO levels) were compared between potential and overt AIG patients. In addition, possible risk factors for the development of AIG in potential AIG patients were investigated using uni/multivariate analysis methods. Results: In comparing overt AIG and potential AIG groups; gender distribution was similar (for F:M; 2,14 vs. 2,23, p=0,82), potential AIG patients were younger (for mean age; 48,4±13,5 vs.