Behçet hastalığında potansiyel yeni bir belirteç
A potential new marker in behcet's disease
- Tez No: 907258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL GÜROL ÇİFTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Yaşamı tehdit eden komplikasyonların yanı sıra nörolojik, vasküler tutulum gibi çeşitli sistemik belirtilere yol açabilen hatta belirgin semptomlar ile karakterize edilen otoimmün bir hastalık olan Behçet Hastalığı (BH)'nın patogenezi hala tam olarak anlaşılamadığından, klinik bulguların yanı sıra hastalık aktivitesinin tanımlanması ve takibinde yeni biyobelirteçlere ihtiyaç bulunmaktadır. Yeni keşfedilen bir adipokin olan Meteorin-like (Metrnl)'nin otoimmün ve inflamatuar hastalıklar ile ilişkisinin olabileceği ifade edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, Behçet hastalarında Metrnl'in serum düzeylerinin saptanması ve Metrnl'in BH'nin aktivitesi ile olan ilişkisinin değerlendirilmesidir. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu araştırma, Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı ve Romatoloji Bilim Dalı polikliniğine 13 Nisan 2023 ile 01 Ekim 2023 tarihleri arasında başvuran 40 Behçet hastası ile yaş ve cinsiyet açısından benzer 30 sağlıklı katılımcı üzerinde gerçekleştirildi. BH tanısı, 2014 ICBD kriterlerine göre yapıldı. Serum Metrnl düzeyleri Western Blot analizi ile ölçüldü ve Image Lab (Version 6.0.1 build 34) programı kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: Behçet's Disease (BD) is an autoimmüne disorder characterized by various systemic symptoms, including neurological and vascular involvement, as well as life-threatening complications. Its pathogenesis is still not fully understood, necessitating new biomarkers for defining and monitoring disease activity alongside clinical findings. Meteorin-like (Metrnl), a newly discovered adipokine, may be associated with autoimmüne and inflammatory diseases. This study aims to determine serum levels of Metrnl in patients with Behçet's disease and to evaluate the relationship between Metrnl and disease activity in BD. MATERIALS AND METHODS: The study was conducted with 40 Behçet patients who presented to the outpatient clinics of the Department of Physical Therapy and Rehabilitation and the Department of Rheumatology at Sakarya University Medical Faculty between April 13, 2023, and October 1, 2023, along with 30 healthy individuals matched for age and gender. The diagnosis of BD was made according to the 2014 ICBD criteria. Serum Metrnl levels were measured using Western Blot analysis and analyzed using Image Lab (Version 6.0.1 build 34) software.