Otizm spektrum bozukluğu tanılı çocuklarda duyusal işlemleme becerileri, beslenme davranışları ve oküpasyonel performans arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between sensory processing skills, feeding behaviors and occupational performance in children diagnosed with autism spectrum disorder
- Tez No: 894884
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışmamız Otizm Spektrum Bozukluğu tanılı çocuklarda duyusal işlemleme becerileri, beslenme davranışları ve oküpasyonel performans arasındaki ilişkiyi incelenmek üzere düzenlendi. Çalışmaya 150 çocuk katıldı. Katılımcılara Duyusal İşlemleme Ölçeği Ev Formu, Kanada Aktivite Performans Ölçümü, Otizm Öğün Davranışları Kısa Ölçeği, Beslenme Stratejileri Ölçeği ve Beslenme Problemlerini Tarama Ölçeği uygulandı. Duyusal işlemleme toplam puanda belirgin bozukluğun daha çok olduğu görüldü. Katılımcıların oküpasyonel performans ortalaması 7,43±3,14 olarak bulundu. Çalışmamızda en problemli alanlar gıda seçiciliği ve beslenme becerileri olarak bulundu. Katılımcıların sınırlı besin değerleri ile dokunma (r=0,363; p0.05). Beslenme becerileri ile işitme (r=0,207; p=0,011), gıda ile ilgili davranış problemleri ile sosyal (r=0,293; p0.05). Beslenme problemi olan OSB tanılı çocuklarda müdahale planı oluştururken duyusal işlemleme, beslenme davranışı ve oküpasyonu üzerinde durularak bu alanda daha etkili stratejiler hedeflenebilir.
Özet (Çeviri)
Dur study was organized to examine the relationship between sensory processing skills, feeding behaviors and occupatioanl performance in children diagnosed with Autism Spectrum Disorder. 150 children participated in the study. The Sensory Processing Measure Home Form, the Canadian Activity Performance Measurement, Brief Autism Mealtime Behavior Inventory, Psychometric Properties of the Screening Tool of Feeding Prooblems and The Feeding Strategies Questionnaire was applied to the participants. Significant impairment found more in total score of sensory processing. The average occupational performance of the participants was found 7.43±3.14. In our study, the most problematic areas were found the food selectivity and feeding skills. It was found that the participants had a higher association in touch sensory processing and limited nutritional values (r=0.363; p0.05). There was a higher correlation between nutrition skills and hearing (r=0.207; p=0.011), food-related behavioral problems and social values (r=0.293; p0.05). When creating an intervention plan for children diagnosed with ASD with nutritional problems, more effective strategies can be targeted in this area by focusing on sensory processing, feeding behavior and occupation.