Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda postür, el fonksiyonları ve duyusal işleme becerisinin beslenme üzerine etkisi
The effect of posture, hand functions and sensory processing skills on nutrition in children with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 858010
  2. Yazar: YAĞMUR AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF DURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Otizm spektrum bozukluğu (OSB), genellikle sosyal iletişimde sorunlar, alışılmadık ve kısıtlanmış ilgi alanları ve tekrarlayıcı davranışlar gibi özelliklerle tanımlanan erken çocukluk döneminde görülen nörogelişimsel bir bozukluktur. OSB olan çocuklarda yaşamlarının farklı dönemlerinde postür, denge, postüral kontrol, el becerisi, yürüme, duyu bütünlüğü, beslenme ve motor gelişim ile ilgili problemler gözlenmekte, tüm bunların sonucunda çocukların yaşam kaliteleri de olumsuz etkilenebilmektedir. Bu çalışma ile OSB'li çocuklarda postür, denge, el fonksiyonları ve duyusal işleme becerileri ile beslenme davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 5-10 yaş aralığında 40 OSB tanısı alan çocuk (çalışma grubu) ve ebeveynleri ile 40 tipik gelişim gösteren çocuk (kontrol grubu) ve ebeveynleri dahil edildi. Tüm çocukların postür değerlendirmeleri kapsamında kraniyovertebral açı (KVA) ölçümü ile baş postürleri ve Pediatrik Denge Skalası (PDS) ile postural kontrolleri; el fonksiyon değerlendirmeleri kapsamında Jebsen Taylor El Fonksiyon Testi (JTEF) ile el becerileri ve Jamar el dinamometresi ile el kavrama kuvvetleri; Dunn Duyu Profili ile duyusal işleme becerileri; Beslenme Problemleri Tarama Testi (STEP) ve Otizm Öğün Davranış Kısa Ölçeği (BAMBI) ile beslenme problemleri ve Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği-Ebeveyn Formu (ÇİYKÖ-E) ile yaşam kaliteleri değerlendirildi. Ebeveynlerin depresyon, anksiyete ve kaygı durumlarının değerlendirilmesinde Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ve Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri kullanıldı. Veri analizi için SPSS v.22 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Autism Spectrum Disorder (ASD) is a neurodevelopmental disorder typically characterized by difficulties in social communication, unusual and restricted interests, and repetitive behaviors observed in early childhood. Children with ASD may experience problems related to posture, balance, postural control, hand skills, gait, sensory integrity, nutrition, and motor development at different stages of their lives, ultimately affecting their quality of life negatively. This study investigates the relationship between posture, balance, hand functions, sensory processing skills, and nutrition in children with ASD. The study included 40 children diagnosed with ASD (study group) aged between 5-10 years and their parents, as well as 40 typically developing children (control group) and their parents. All children underwent postural assessments, including measurement of craniovertebral angle (CVA) for head posture and Pediatric Balance Scale (PBS) for postural control; hand function assessments, including Jebsen Taylor Hand Function Test (JTHFT) for hand skills and Jamar hand dynamometer for hand grip strength; sensory processing assessments using Dunn Sensory Profile; nutrition problem assessments using the Screening Tool of Feeding Problems (STEP) and The Brief Autism Mealtime Behavior Inventory (BAMBI); and evaluation of life quality using the Pediatric Quality of Life Inventory–Parents Form (PedsQL–Parents Form). The Beck Depression Scale (BDI), Beck Anxiety Scale (BAI), and Trait-State Anxiety Scale were used to assess parents depression, anxiety, and anxiety status.