Matematik öğretmeni adaylarının cebirsel düşünme ile ilgili fark etme becerilerinin incelenmesi
Investigating the noticing skills about algebraic thinking of prospecti̇ve mathematics teachers
  1. Tez No: 894904
  2. Yazar: LEYLA DEDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışma, ortaokul matematik öğretmeni adaylarının cebirsel düşünme ile ilgili fark etme becerilerinin incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışma nitel bir durum çalışmasıdır. Araştırmanın katılımcılarını Türkiye'nin kuzeydoğusunda yer alan bir devlet üniversitesinin ilköğretim matematik öğretmenliği bölümünün dördüncü sınıfında eğitim gören 5 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Veri toplama aracı cebirsel düşünme bileşenleri temel alınarak 24 problem çözümünü içeren 10 senaryodan oluşmaktadır. Veriler 2022-2023 akademik yılının güz döneminde yarı yapılandırılmış mülakatlar aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmanın verileri fark etme becerisinin dikkat etme, yorumlama ve dönüt verme basamaklarına göre analiz edilmiştir. Çalışmanın bulgularında öğretmen adaylarının öğrencilerin cebirsel düşünmeleri ile ilgili fark etme becerisinin her bir basamağında en fazla oranda sağlam kanıt sundukları tespit edilmiştir. Sağlam kanıtların en fazla oranda dikkat etme basamağında, sınırlı kanıtların en fazla oranda yorumlama basamağında ve yetersiz kanıtların en fazla oranda dönüt verme basamağında sunulduğu görülmüştür. Senaryolarda sunulan doğru ve yanlış çözümlerin, öğretmen adaylarının fark etme becerisinin dikkat etme ve yorumlama basamaklarında önemli bir farklılığa sebebiyet vermediği; dönüt verme basamağında ise önemli bir farklılığa sebebiyet verdiği görülmüştür. Dönüt verme basamağında öğretmen adaylarının yanlış çözümlere yönelik daha fazla sayıda sağlam kanıt sundukları; doğru çözümlere yönelik daha fazla sayıda yetersiz kanıt sundukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine prospective middle school mathematics teachers' noticing skills related to algebraic thinking. The study is a qualitative case study. The participants of the study consisted of 5 prospective teachers studying in the fourth grade of elementary mathematics teaching department of a state university located in the northeast of Turkey. The data collection tool consists of 10 scenarios including 24 problem solutions based on the components of algebraic thinking. Data were collected through semi-structured interviews in the fall semester of the 2022-2023 academic year. The data of the study were analyzed according to the attending, interpretation and responding phases of the noticing skill. In the findings of the study, it was determined that the prospective teachers showed robust evidence at the highest rate in each phase of the noticing skill related to students' algebraic thinking. It was observed that robust evidence was mostly presented in the attending phase, limited evidence was mostly presented in the interpretation phase, and lack of evidence was mostly presented in the responding phase. It was found that the correct and incorrect solutions presented in the scenarios did not cause a significant difference in the attending and interpretation of the prospective teachers' noticing skill; however, they caused a significant difference in responding phase. In the responding phase, it was found that the prospective teachers provided more robust evidence for incorrect solutions and more lack of evidence for correct solutions.