Çanakkale Biga ilçesi depremselliği ve deprem tehlike analizi
Seismicity and earthquake hazard analysis of Biga district in Çanakkale
- Tez No: 894911
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZİLE URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Deprem tehlike analizinin amacı; belirlenen bölgede geçmişte gerçekleşmiş olan belirli büyüklük aralığındaki deprem verileri göz önünde bulundurularak, gelecekte gerçekleşmesi beklenen sismik hareketliliği tahmin etmektir. Depremselliğin tayininden sonra söz konusu bölgenin zemin karakteristiği incelenerek, deprem dalgalarının göstereceği zemin büyütme oranlarının hesap edilmesiyle zemin davranış analizi önceden tahmin edilebilmektedir. Tanımsal ve olasılıksal olmak üzere iki çeşit deprem tehlike analizi yapılabilmektedir. Çalışma kapsamında olasılıksal (probabilistik) deprem tehlike analizi kullanılmıştır. Bu tez çalışması kapsamında Biga ilçesinin depremselliği ve deprem tehlike analizi üzerine çalışılırken; ilçenin sosyal yapısı, jeolojik durumu, sismik hareketliliği ve deprem geçmişi göz önüne alınmıştır. Olasılıksal sismik tehlike analizi için gereken deprem geçmişi haritalanarak azalım ilişkileri ve zemin büyütme yöntemleri belirlenmiştir. Elde edilen veriler ışığında ilçenin depremselliği ve zemin büyütme oranları belirlenmiştir. Depremsellik ve zemin büyütme oranları ayrı ayrı haritalanarak değerlendirilmiş ve hem çalışma alanının sismik aktiviteye ortalamanın üzerinde bir yoğunlukta maruz kaldığı hem de zemin açısından dikkat edilmesi gerektiği görülmüştür. Sonuç olarak, yerleşim alanı için özellikle zemin büyütme oranlarının en düşük olduğu alanların değerlendirilmesi ve mümkünse moment magnitüd etkisinin düşük olduğu alanlar seçilmelidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of earthquake hazard analysis; It is to estimate the seismic activity expected to occur in the future, taking into account earthquake data within a certain magnitude range that have occurred in the specified region in the past. After determining the seismicity, ground behavior analysis can be predicted by examining the ground characteristics of the region in question and calculating the ground amplification rates that the earthquake waves will show. Two types of earthquake hazard analysis can be performed: descriptive and probabilistic. Probabilistic earthquake hazard analysis was used within the scope of the study. While working on the seismicity and earthquake hazard analysis of Biga district within the scope of this thesis study; The social structure, geological situation, seismic activity and earthquake history of the district were taken into consideration. Earthquake history required for probabilistic seismic hazard analysis was mapped and attenuation relationships and ground amplification methods were determined. In the light of the data obtained, the seismicity and ground amplification rates of the district were determined. Seismicity and ground amplification rates were mapped and evaluated separately, and it was seen that the study area was exposed to seismic activity at an intensity above average and that attention should be paid to the ground. As a result, for the residential area, areas with the lowest ground amplification rates should be evaluated and, if possible, areas with low moment magnitude effects should be selected.