İzmir İç Körfezi'nde dağılım gösteren molluskların (Gastropoda, Bivalvia) mevsimsel değişimi
Seasonal change of molluscs (Gastropoda, Bivalvia) distributed in İzmir İnner Bay
  1. Tez No: 894910
  2. Yazar: ŞULE NAZLI ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇULHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma İzmir İç Körfezi'nde dağılım gösteren Mollusk (Gastropoda, Bivalvia) türlerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, denizel örneklemeler Temmuz 2023-Mart 2024 tarihleri arasında, araştırma bölgesinde belirlenen 6 istasyondan ve 0,5-6,5m derinlikler arasındaki çeşitli biyotoplardan mevsimsel olarak alınmıştır. Araştırma sonunda 8 ordo ve 11 familyaya ait 19 tür ile bu türlere ait 16528 birey tespit edilmiştir. Tespit edilen familyalar içerisinde Nassaridae en fazla türe (4 tür) sahip olup, bunu sırasıyla 2 tür ile Fissurellidae, Cerithiidae, Muricidae, Mytilidae, Anomiidae, 1'er tür ile Trochidae, Conidae, Archidae, Ostraidae ve Veneridae familyaları takip etmektedir. Elde edilen 19 tür içerisinde en baskın tür 13403 birey ile Mytilus galloprovincialis olup bunu 2751 bireyle Brachidontes pharonis, 111 bireyle Tritia corniculum ve 64 bireyle Steromphala adansonii türleri takip etmiştir. Ayrıca çalışmada saptanan tür ve bireylerin dağılımları ele alınmış olup, çeşitli istatistiksel analizler yapılmıştır. Yine çalışma boyunca elde edilen sonuçlar çeşitli grafik ve dendogramlar oluşturularak önceki çalışmalar ile yorumlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study was performed with theb aim to determine gastropoda and bivalvia species of phylum distributed in İzmir inner bay. Fort his purpose, marine sampling between April 2023- February 2024 were taken from a variety of seasonal biotopes between 0,5-5 m depth from 6 stations in research. As a result of this study, 19 species and 16528 individuals, belonging to 11 families and 8 order within mollusk, were identified. Among the families Nassaridae (4 species) was found to have the highest number of species, followed by Fissurellidae, Cerithiidae, Muricidae, Mytilidae, Anomiidae, families with 2 species and Trochidae, Conidae, Archidae, Ostraidae and Veneridae with 1 each species. Among the 19 identified species, Mytilus galloprovincialis was found to have the highest dominance value with 13403 specimens, followed Brachidontes pharonis, with 2751 individual, Tritia corniculum with 111 individual and Steromphala adansonii with 64 individual .Furthermore, various statictical analyzes were carried out to establish the distributional of those species and individuals, and the results were shown with various graphics or dendograms.