Yozgat Mebusu Süleyman Sırrı İÇÖZ'ün 5., 6., 7. ve 8. dönemlerde Meclis faaliyetleri
Yozgat Deputy Süleyman Sırrı İÇÖZ's activities in the 5th, 6th, 7th, and 8th terms of Parliament
  1. Tez No: 894913
  2. Yazar: ZEHRA TAŞGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EVSİLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) açılmasıyla memlekette oluşan hukuki ve fiili boşluk giderilmeye çalışılmış, vatanın kurtarılması için alınması gereken kararları belirleyen bir otorite oluşturulmuştur. Cumhuriyetin İlanı ile bu otorite, devletleşmeye ve yetkilerini ayrı organlarda çalıştırmaya başlamıştır. Yasama organı, TBMM'de milletvekillerinin sıkı çalışmalarıyla görevlerini yerine getirmişlerdir. Bu milletvekillerinden birisi olan Süleyman Sırrı İÇÖZ, 1920 yılında TBMM'nin açılmasıyla göreve başlamış, sekizinci dönemi kapsayan 1950 yılına kadar milletvekili olarak çalışma yürütmüştür. TBMM içerisinde ziraat, maliye, ekonomi, bayındırlık ve hukuk olmak üzere pek çok alanda söz almıştır. Özellikle tiftik ve başkanlığını yürüttüğü Türkiye Tiftik Cemiyeti hakkında pek çok kez savunma yapmak durumunda kalmıştır. Tiftik haricinde Tekaüt ve Memurin Kanunu hakkında çok söz almış ve kanun tekliflerinde bulunmuştur. Hem milletvekilliğinden önceki meslek hayatında hem de milletvekilliği süresince çalışkan bir şahıs olarak örnek teşkil etmiş, Millî Mücadele'ye katkılarından dolayı da İstiklâl Madalyası'na layık görülmüştür. Yapılan bu çalışmada Süleyman Sırrı İÇÖZ'ün, TBMM'de bulunduğu V., VI., VII. ve VIII. dönemlerdeki TBMM faaliyetleri araştırılmış ve arşiv belgeleri, meclis zabıtları ve araştırma eserlerden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the opening of the Grand National Assembly of Turkey (TBMM), efforts were made to address the legal and practical voids in the country, and an authority was established to make urgent decisions on behalf of the nation. With the proclamation of the Republic, this authority began to function as a state and exercise its powers through separate organs. The legislative body could only operate through the diligent work of deputies in the TBMM. One of these deputies, Süleyman Sırrı İÇÖZ, began his duty with the opening of the TBMM in 1920 and served as a deputy until 1950, covering eight terms. Within the TBMM, he spoke on many issues including agriculture, finance, economy, public works, and law. He often had to defend matters related to mohair and the Mohair Association of Turkey, of which he was the chairman. Apart from mohair, he frequently spoke about the Retirement and Civil Servants Law and made legislative proposals. He was an exemplary figure both in his career before his deputyship and during his tenure, and was awarded the Independence Medal for his contributions to the National Struggle. In this study, the activities of Süleyman Sırrı İÇÖZ during the 5., 6., 7. and 8. Terms of the TBMM were researched, utilizing archival documents, parliamentary records, and research works.