Fethinden Osmanlı'ya Çorum
Çorum the conquest to Ottoman
- Tez No: 894919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL YAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Coğrafî konum itibariyle Anadolu'nun ortasında yer alan Çorum; yer altı ve yer üstü kaynaklarına sahip, göç yollarına yakın, tarihî bir şehirdir. Bahsedilen bu stratejik özellikler, Çorum'un tarih öncesi dönemlerden başlayarak daima bir mücadele alanı olmasına ve birçok devletin egemenliğine girmesine neden olmuştur. Bu durum şehrin gelişimini olumsuz yönde etkilediği gibi şehirdeki tarihî ve kültürel dokunun korunmasını da zorlaştırmıştır. Danişmend Gazi'nin fethinden itibaren Türk egemenliğinin başladığı Çorum, Anadolu Selçukluları döneminde gelişme göstererek askerî bir kent -garnizon- konumuna ulaşmıştır. Ancak şehir, gerek tarikat hareketleri ve gerekse Moğol işgali nedeniyle bu özelliğini zamanla kaybetmiştir. Savaşların, göç ve isyan hareketlerinin sık yaşandığı bir bölgede olmasının getirdiği siyasî ve sosyal istikrarsızlığın yanı sıra ticaret yollarının ana güzergâhında yer almaması, Çorum'un gerilemesindeki en önemli etkenler olmuştur. XVI. yüzyıldan sonra sınırlı bir ekonomik düzelmenin görüldüğü şehir, Osmanlı idarî sisteminde kimi zaman sancak merkezi kimi zaman kaza olarak çeşitli statü değişimlerine uğramıştır. Yaşanan bütün bu olumsuzluklar nedeniyle Çorum, gerek Anadolu Selçukluları gerekse Osmanlılar döneminde olması gereken gelişmişlik seviyesine ulaşamamıştır. Anahtar Kavramlar: Türk, Fetih, Danişmend Gazi, Selçuklu, Çorum
Özet (Çeviri)
Geographically situated in the middle of Anatolia, Çorum is a rich historical background city with its possession in underground and above-ground resources and proximity to migration routes.These strategic features have made Çorum a battleground since ancient times, leading to its invasion by various empires. This constant turmoil not only has adversely affected the city's development but also it caused challenges for preserving its historical and cultural heritage. Since with the conquest by Danişmend Gazi,Çorum came under Turkish rule, by evolving into a military force during the Anatolian Seljuk period. However,the city gradually lost its military significance due to the influence of religious convention and the Mongol invasion.Located in a region which was prone to wars, migrations, and uprisings, along with its situation of absence from major trade routes, Çorum faced political and social instability, which were one of the most crucial factors in its decline.After the 16th century, Çorum experienced limited economic recovery with the result of various administrative changes within the Ottoman system, alternating its statute between a district center and a subdistrict.Because of these unfortunate events, Çorum failed to achieve the level of development expected during both the Anatolian Seljuk and Ottoman periods. Key Terms: Turkish, Conquest, Danishmend Ghazi, Seljuk, Çorum