İşletmelerde dönüşümcü liderlik: Örgüt kültürü ve örgütsel davranış ilişkisi üzerine etkisi
Transformational leadership in businesses: Impact on the relationship of organizational culture and organizational behavior
- Tez No: 894955
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN SARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, dönüşümcü liderliğin örgüt kültürü ve örgütsel davranışlar üzerindeki etkisini incelemektir. Mevcut literatürde liderlik ve liderlik türleri konusunda birçok çalışma bulunmakla birlikte, örgüt kültürü ve bu kültürün çalışanlar üzerindeki etkisi, örgütsel adalet ve iş memnuniyeti gibi konular üzerinde de araştırmalar yapılmıştır. Ancak, dönüşümcü liderliğin örgüt kültürü ve örgütsel davranışlar üzerindeki etkilerini konu alan kapsamlı bir çalışma literatürde bulunmamaktadır. Bu araştırma, belirli sektörlerde çalışan kişilerden oluşan bir örneklem üzerinde yürütülmüştür. Araştırmanın bulguları, dönüşümcü liderliğin özellikle çalışan motivasyonunu artırdığını ve örgüt kültürüyle uyumlu davranışları teşvik ettiğini göstermektedir. Örgüt kültürü, örgütsel davranışlar ve dönüşümcü liderlik, geniş bir perspektiften bakıldığında organizasyonlar için önemli birer faktördür. Bu faktörler, organizasyonlarda olumlu bir etki yaratarak çalışanları bir araya getirip iş birliğini artırabilirler.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of transformational leadership on organizational culture and organizational behavior. While there are numerous studies on leadership and leadership styles in the existing literature, research has also been conducted on topics such as organizational culture and its impact on employees, organizational justice, and job satisfaction. However, there is a lack of comprehensive research focusing on the effects of transformational leadership on organizational culture and organizational behavior in the literature. This study was conducted using a sample of individuals working in specific sectors. The findings of the study indicate that transformational leadership particularly enhances employee motivation and promotes behaviors that are aligned with organizational culture. When viewed from a broad perspective, organizational culture, organizational behaviors, and transformational leadership are significant factors for organizations. These factors can have a positive impact on organizations by bringing employees together and increasing collaboration.