Ortaokul 5. sınıf fen öğretiminde dijital öykü materyalleriyle zenginleştirilmiş 5E öğrenme modelinin kullanımı
The use of 5E learning model enriched with digital story materials in middle school 5th grade science teaching
- Tez No: 894999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı, dijital öykü materyalleriyle zenginleştirilmiş 5E öğrenme modeline uygun etkinliklerin kullanımının öğrencilerin fen bilimleri dersi, teknoloji ve çevreye yönelik tutumları ile akademik başarıları üzerine etkisinin incelenmesidir. Oluşturulan etkinlikler yapılandırmacı yaklaşıma uygun 5E öğrenme modeli kullanılarak hazırlanan ders planları ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma 2022-2023 eğitim-öğretim yılı ikinci döneminde öğrenim gören ortaokul 5. sınıf öğrencileriyle yürütülmüştür. Dört hafta süren araştırmada ön-son test kontrol gruplu deneysel model kullanılmıştır. Deneysel süreçte yaklaşık 30 kişiden oluşan deney grubuna dijital öykü materyalleriyle zenginleştirilmiş 5E öğrenme modeline uygun ders planları ile öğretim, yaklaşık 30 kişiden oluşan kontrol grubuna ise mevcut öğretim programı ders planları destekli öğretim uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Keçeci (2014) tarafından geliştirilen“Fen Bilimleri Dersi Tutum Ölçeği'', Kenar ve Balcı (2013) tarafından geliştirilen ”Teknoloji Kullanımına Yönelik Tutum Ölçeği'', Yaşaroğlu (2012) tarafından geliştirilen“Çevreye Yönelik Tutum Ölçeği'' ve araştırmacılar tarafından geliştirilen ”Fen Bilimleri Dersi Akademik Başarı Testi" kullanılmıştır. Araştırmanın verileri, veri toplama araçlarının deneysel işlemlerden önce ve sonra kullanılmasıyla elde edilmiştir. Elde edilen nicel veriler SPSS 26 programı ile çözümlenmiştir. Buna göre bağımlı gruplar arasındaki ölçümler için ön ve son test puan ortalamalarını karşılaştırmak amacıyla parametrik testlerden biri olan bağımsız gruplar t-testi kullanılmıştır. Ayrıca bağımsız gruplar t-testi için etki büyüklüğü hesaplanmıştır. Araştırma sonucunda Fen bilimleri dersi İnsan ve Çevre ünitesinde dijital öykü materyalleriyle zenginleştirilmiş 5E modeline uygun etkinliklerin uygulamalar öncesi ve sonrası öğrencilerin fen bilimleri dersi akademik başarısında, fen bilimleri dersine yönelik tutumlarında, teknoloji kullanımına yönelik tutumlarında ve çevreye yönelik tutumlarında olumlu etkiye sahip olduğu söylenebilir. Bu doğrultuda farklı sınıf düzeyinde yer alan fen konularında bu tür uygulamaların etkililiği üzerine çalışmalar yürütülebilir. Öğrencilerin fen bilimlerine dersine yönelik tutumlarına, teknolojiye yönelik tutumlarına, çevreye yönelik tutumlarına ve fen bilimleri dersi akademik başarısına etkilerini incelenmiştir. Bundan farklı bilişsel ve duyuşsal özelliklere etkisi incelenebilir. Ders süresi ve teknolojik materyallerin yetersiz olduğu görülmektedir. Bu doğrultuda oluşturulabilecek dijital öykü atölyeleri ile öğrencilerin bu sürece daha etkin katılımı sağlanabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of the use of activities in accordance with the 5E learning model enriched with digital story materials on students' attitudes towards science course, technology and environment, and academic achievement. The activities were carried out with lesson plans prepared using the 5E learning model in accordance with the constructivist approach. The research was conducted with middle school 5th grade students studying in the second semester of the 2022-2023 academic year. In the four-week research, the experimental model with pre-post test control group was used. In the experimental process, the experimental group consisting of approximately 30 people was taught with lesson plans in accordance with the 5E learning model enriched with digital story materials, and the control group consisting of approximately 30 people was taught with the current curriculum lesson plans. In the study,“Science Course Attitude Scale”developed by Keçeci (2014),“Attitude Scale towards Technology Use”developed by Kenar and Balcı (2013),“Attitude Scale towards Environment”developed by Yaşaroğlu (2012) and“Science Course Academic Achievement Test”developed by the researchers were used as data collection tools. The data of the study were obtained by using the data collection tools before and after the experimental procedures. The quantitative data obtained were analyzed with SPSS 26 program. Accordingly, independent groups t-test, which is one of the parametric tests, was used to compare pre and post-test mean scores for measurements between dependent groups. In addition, the effect size was calculated for the independent groups t-test. As a result of the research, it can be said that the activities in accordance with the 5E model enriched with digital story materials in the Human and Environment unit of the science course have a positive effect on students' academic achievement in science course, attitudes towards science course, attitudes towards technology use and attitudes towards the environment before and after the applications. In this direction, studies can be conducted on the effectiveness of such applications in science subjects at different grade levels. The effects on students' attitudes towards science course, attitudes towards technology, attitudes towards the environment and academic achievement in science course were examined. The effects on different cognitive and affective characteristics can be examined. It is seen that course duration and technological materials are insufficient. In this direction, it is suggested that students can participate more effectively in this process with digital story workshops that can be created.