Ana dili Türkçe olmayan 6. sınıf öğrencilerinin alan problemleri bağlamında çoklu mod kullanımlarının incelenmesi
Investigating the use of multimodal languages by non-Turkish 6th grade students in the context of mathematical problems
  1. Tez No: 900049
  2. Yazar: ZEYNEP TEKDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmanın amacı ana dili Türkçe olmayan ortaokul öğrencilerinin alan karşılaştırma göreviyle nasıl etkileşime girdiklerini, somut materyalleri nasıl manipüle ettiklerini ve açıklamalarını yapılandırmanın ve matematiksel anlamlar oluşturmanın bir yolu olarak jestleri nasıl kullandıklarını çok modlu olarak belirlemektir. Bu araştırmada 4 adet alan karşılaştırma problemleri bağlamında öğrencilerin davranışları derinlemesine inceleneceği için nitel araştırma uygun görülmüştür. Araştırma 2022-2023 eğitim öğretim yılının ikinci yarısında bir devlet okulunda öğrenimine devam eden 20 ana dili Türkçe olmayan 6. Sınıf öğrencilerinden 5'er kişilik 4 odak grup oluşturulmuştur. Nitel araştırma desenlerinden biri olan fenomenoloji (olgubilim) deseni ile tasarlanan bu araştırmada, katılımcılar araştırmanın amacına uygun olacak biçimde şöyle seçilmiştir. Katılımcılar ile yapılan görüşmeler dijital kayıt altına alınarak veri analizinde öğrencilerin verilen görev esnasında göstermiş oldukları çoklu modların analizi için içerik analizi uygulanmıştır. Yaklaşık 2 saat süren odak grup görüşmelerinde kullanılan problemler Amerika Birleşik Devletleri'nde uygulanan“Ulusal Eğitimde İlerleme Değerlendirmesi (NAEP)”soru bankasından Türkçeye çevrilip uzman görüşü alınmıştır. Araştırmanın bulgularına göre çalışmadaki dört grup ile yapılan video görüşmelerinde toplamda 820 adet jest gözlemlenmiş ve fotoğraflanarak kodlanmıştır. 820 jestin 220'si 1. grupta, 129'u 2. grupta, 167'si 3. grupta ve 304'ü 4. grupta saptanmıştır. Bu 820 jestin 615'i işaret jesti,110'u ikonik jest,58'i metaforik ve 37 tanesi ise vurgu jestidir. Çalışmanın sonucunda, iki dilli öğrencilerin olası sözcüksel ve dilbilgisi zorluklarını aşmak için, konuşmanın yanı sıra jestlerin sağladığı kolaylıklardan yararlanarak çok modlu topluluklar oluşturdukları gözlemlenmiştir. Yazılı ve sözlü açıklamalar üzerinde ısrar edildiğinde, öğrencilerin dilsel yetersizlikleri nedeniyle bu açıklamaların belirsiz kaldığı tespit edilmiştir. Bu çalışma, çok modluluğun iki dilli öğrencilerin değerlendirilmesinde önemli bir kaynak olabileceğini göstermektedir. Çok modlu yaklaşım, iki dilli öğrencilerin değerlendirme performansını daha kapsamlı bir perspektiften ele almamıza olanak tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine, through a multimodal approach, how middle school students whose native language is not Turkish interact with area comparison tasks, how they manipulate concrete materials, and how they use gestures as a way to structure explanations and construct mathematical meanings. Since this research involves an in depth examination of students' behaviors in the context of four area comparison problems, qualitative research was deemed appropriate. The study was conducted during the second half of the 2022-2023 academic year, with four focus groups, each consisting of five students, formed from 20 sixth-grade students whose native language is not Turkish, attending a public school. In this study, designed using the phenomenology (phenomenological) approach, which is one of the qualitative research designs, participants were selected in line with the purpose of the research. Interviews with the participants were digitally recorded, and content analysis was applied to analyze the multiple modes exhibited by students during the task. The problems used in the approximately 2-hour-long focus group interviews were translated into Turkish from the“National Assessment of Educational Progress (NAEP)”question bank, implemented in the United States, and expert opinions were obtained. According to the findings of the research, a total of 820 gestures were observed and photographed during the video interviews with the four groups in the study. Of these 820 gestures, 220 were observed in the first group, 129 in the second group, 167 in the third group, and 304 in the fourth group. Among the 820 gestures, 615 were pointing gestures, 110 were iconic gestures, 58 were metaphoric, and 37 were emphatic gestures. The results of the study showed that bilingual students formed multimodal communities by benefiting from the facilitation provided by gestures, in addition to speech, to overcome possible lexical and grammatical challenges. It was found that when written and verbal explanations were insisted upon, these explanations remained vague due to the students' linguistic inadequacies. This study demonstrates that multimodality can be an important resource in the assessment of bilingual students. The multimodal approach allows us to evaluate the performance of bilingual students from a more comprehensive perspective.