Blokzincir (blockchaın) teknolojisinin inşaat sektöründe kullanım potansiyelinin incelenmesi
Investigation of the potential use of blockchain technology in the construction industry
- Tez No: 894998
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜVEYDA KÖMÜRLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
İnşaat sektörünün multisipliner organizasyonları gerektirmesi sektörün gün geçtikçe karmaşık bir hal almasına neden olmaktadır. Bu durum, sektördeki proje organizasyonlarında karşılaşılan yönetim sorunlarının artmasına sebebiyet vermektedir. Proje organizasyonlarının belirlenen hedefe ulaşması için sektör paydaşları, geliştirilen teknolojilerden - sektörün gelenekselci yapısına rağmen – etkin bir şekilde faydalanarak kolektif iş birliği mekanizmaları oluşturmalı ve karşılaşılan sorunların üstesinden gelmelidir. Bu sayede sektördeki verimlilik daha üst seviyelere çıkarılabilir. 2008 yılında Satoshi Nakamoto adlı kişi / grup tarafından kavramsal altyapısı ortaya konulan blokzincir teknolojisinin özellikle bankacılık sektöründe devrim yaratması diğer sektörlerinde dikkatini çekmiş ve teknolojinin sektörlere entregrasyonu için çalışmalar başlatmışlardır. Bu noktada inşaat sektörü paydaşları da blokzincir teknolojisinin dağıtılmış defter yapısının sunduğu şeffaflık, denetlenebilirlik, gizlilik ve güvenlik gibi imkânlar sayesinde karşılaşılan sorunlara karşın yapısı gereği önemli bir potansiyel barındıran bu teknolojiden faydalanmak için çalışmalar yürütmelidir. Bu bağlamda, blokzincir teknolojisi ve inşaat sektörü ara kesitinde çeşitli akademik araştırmalar ve pilot uygulamalar yapılmaktadır. Ancak tez kapsamında yapılan araştırmalarda, sahaya yönelik yapılan çalışmaların kısıtlı ve az olduğu tespit edilmiştir. Bu bağlamda blokzincir teknolojisinin sektörde benimsenmesinin ve kullanılabilirliğinin önündeki potansiyel engellerin / desteklerin incelenmesi için alan çalışması yapılarak hem literatürdeki eksiklik giderilmiş hemde bu teknolojiye karşın sektör paydaşlarının yaklaşımları ortaya konulmuştur. Elde edilen bulgular neticesinde blokzincir teknolojisinin bir kırılım yaratarak sektöre yön verebileceği, geleneksel proje süreçlerinde ve sektörde kullanılmaya çalışılan Yapı Bilgi Modelleme (YBM), akıllı sözleşmeler, Nesnelerin İnterneti (IoT) gibi mevcut teknoloji uygulama süreçlerinde karşılaşılan sorunların çözümü noktasında da kullanılmasının sektörde kalite ve verimliği artıracağı öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
The requirement for multidisciplinary organizations in the construction industry causes the sector to become increasingly complex over time. This situation leads to an increase in management problems encountered in project organizations within the sector. To achieve the set goals of project organizations, industry stakeholders must create collective collaboration mechanisms and overcome the challenges they face by effectively utilizing the developed technologies—despite the sector's traditional nature. In this way, efficiency in the sector can be elevated to higher levels. The conceptual framework of blockchain technology, introduced by an individual or group known as Satoshi Nakamoto in 2008, has especially revolutionized the banking sector and attracted the attention of other sectors. These sectors have initiated efforts to integrate the technology into their operations. In this context, construction industry stakeholders should also work on leveraging the significant potential of blockchain technology, which offers transparency, auditability, privacy, and security through its distributed ledger structure, to address the issues they encounter. Various academic studies and pilot applications are being conducted at the intersection of blockchain technology and the construction industry. However, research conducted within the scope of this thesis has identified that field-specific studies are limited and scarce. In this regard, a field study was carried out to examine the potential barriers and supports for the adoption and usability of blockchain technology in the sector, addressing the gap in the literature and revealing the approaches of industry stakeholders towards this technology. The findings suggest that blockchain technology has the potential to significantly influence the sector by addressing issues in traditional project processes and in the implementation of current technologies such as Building Information Modeling (BIM), smart contracts, and the Internet of Things (IoT). Utilizing blockchain for these applications is expected to enhance quality and efficiency in the construction industry.