Mobil uygulamalı fotoğraflı bilgi kartları ilefen öğretiminin öğrencilerin akademik başarı ve bilimsel tutumlarına etkisi
The effect of teaching science using photo flashcards with mobile applications on the academic achievement and scientific attitudes of students
  1. Tez No: 895002
  2. Yazar: BAHAR BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENDİL CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı; ortaokul 7. sınıf“Madde ve Doğası”ünitesinin“Saf Maddeler”konusunun, mobil uygulamalı fotoğraflı bilgi kartları ile fen öğretiminin öğrencilerin akademik başarı ve bilimsel tutumlarına etkisini araştırmaktır. Çalışmada, nicel araştırma yöntemlerinde yer alan ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma, 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılında, Bolu ilinin merkezinde bulunan bir devlet ortaokulunda öğrenim görmekte olan 7. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Çalışma deney grubu 37, kontrol grubu 38 olmak üzere toplam 75 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından hazırlanan“Akademik Başarı Testi”ve Türkçe' ye uyarlama çalışması olan“Bilimsel Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma verileri üzerinden hesaplanan“Akademik Başarı Testi”nin, güvenirlik kat sayısı KR-20 değeri 0.76 olarak bulunmuştur. Araştırmada ön test ve son test olarak uygulanan“Akademik Başarı Testi”ve“Bilimsel Tutum Ölçeği”nden elde edilen verilerin analizi için SPSS 22 istatistik programından yararlanılmıştır. İstatistik programına girilen verilere öncelikli olarak normallik analizi yapılmıştır. Normallik analizi sonuçlarına göre verilerin normal dağıldığı tespit edilmiştir. Bu doğrultuda parametrik istatistikler uygulanmıştır. Çalışmada grup içi karşılaştırmalarda ilişkili (bağımlı) gruplar t-testi, gruplar arası karşılaştırmalarda ise ilişkisiz (bağımsız) gruplar t-testi kullanılmıştır.Deney ve kontrol grubu akademik başarı ön test puanları arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı tespit edilmiştir. Deney ve kontrol grubunda akademik başarı ön test-son test puanları arasında anlamlı bir farklılığın olduğu görülmüştür. Deney ve kontrol grubu akademik başarı son test puanları arasında ise istatistiksel olarak bir farklılığın olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Deney ve kontrol grubu bilimsel tutum ölçeği ön test puanları arasında istatistiksel olarak bir farklılık tespit edilmemiştir. Deney grubunun bilimsel tutum ölçeği ön test-son test puanları arasında bilimsel kanunlar ve teorilerin yapısı alt ölçeğinde anlamlı bir farklılığın olduğu fakat fen bilimlerinin yapısı ve olaylara yaklaşma biçimi, bilimsel davranışı sergileme, fen bilimlerinin yapısı ve amacı, fen bilimlerinin toplumdaki yeri ve önemi ile bilimsel çalışmaları yapmadaki isteklilik alt ölçeklerinde anlamlı bir farklılığın olmadığı görülmüştür. Kontrol grubunun bilimsel tutum ölçeği ön test-son test puanları arasında ise anlamlı bir farklılığın tespit edilmediği ortaya çıkmıştır. Deney ve kontrol grubu bilimsel tutum ölçeği son test puanları arasında bilimsel kanunlar ve teorilerin yapısı ve bilimsel çalışmaları yapmadaki isteklilik alt ölçeklerinde anlamlı bir farklılığın olduğu fakat fen bilimlerinin yapısı ve olaylara yaklaşma biçimi, bilimsel davranışı sergileme, fen bilimlerinin yapısı ve amacı, fen bilimlerinin toplumdaki yeri ve önemi alt ölçeklerinde anlamlı bir farklılığın olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study is to investigate the effect of teaching the subject of“Pure Substances”in the 7th grade middle school unit of“Matter and Nature”by using photo flashcards with mobile applications. In the study, a quasi-experimental pretest- posttest control group design, one of the quantitative research methods, was used. The study group consists of seventh-grade students attending a public middle school located in the city of Bolu in the 2022-2023 school year. The study was conducted on a total of 75 students, 37 in the experimental group and 38 in the control group. In the study, the“Academic Achievement Test”prepared by the researcher and the“Scientific Attitude Scale”, which was adapted into Turkish, were used as data collection tools. The reliability coefficient KR-20 value of the“Academic Achievement Test”calculated on the data of the current study was found to be 0.76. In the analysis of the data collected with the“Academic Achievement Test”and“Scientific Attitude Scale”, which were administered as pre-test and post-test, the SPSS 22 program package was used. A normality analysis was first performed on the data entered into the statistics program. According to the normality analysis results, it was determined that the data were normally distributed. Thus, parametric statistics were employed. In the study, dependent samples t-test was used for within-groups comparisons, and independent samples t-test was used for between-groups comparisons. It was determined that there was no significant difference between the academic achievement pre-test scores of the experimental and control groups. It was seen that there was a significant difference between the academic achievement pre-test and post-test scores of both the experimental and control groups. No statistically significant difference was found between the post-test scores of the experimental and control groups. No statistically significant difference was detected between the scientific attitude scale pre-test scores of the experimental and control groups. It was determined that there was a significant difference between the scientific attitude scale pre-test and post-test scores of the experimental group students taken from the sub-dimensions of the structure of scientific laws and theories, but no significant difference was found between the pre- test and post-test scores of the experimental group students taken from the sub- dimensions of the structure of science and its way of approaching events, exhibiting scientific behaviour, the structure and purpose of science, the place and importance of science in society and willingness to conduct scientific studies. It was revealed that there was no significant difference between the scientific attitude scale pre-test and post-test scores of the control group students. A significant difference was found between the post- test scores taken by the experimental and control group students from the sub-dimensions of the structure of scientific laws and theories and willingness to conduct scientific studies but no significant difference was found between the post-test scores taken by the experimental and control group students from the sub-dimensions of the structure of science and its way of approaching events, exhibiting scientific behaviour, the structure and purpose of science and the place and importance of science in society.