Diş tedavisi almak için hastaneye yatan 5-10 yaş arası çocukların anksiyete ve korkularının belirlenmesi
Determining the anxiety and fear of children between 5-10 years old to get dental treatment to receive dental treatment
  1. Tez No: 895013
  2. Yazar: AYŞEGÜL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Her yaş grubundan çocuk için hastaneye yatma olumsuz durumlar ortaya çıkaran bir durumdur. Bu çalışma, Erciyes Üniversitesi Gülşah-Mert Tatar Ağız ve Çene Cerrahisi Hastanesine yatışı yapılan çocukların anksiyete ve korkularını belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Ağustos 2023 ile Mart 2024 tarihleri arasında hastaneye yatışı yapılan 5-10 yaş arası çocuklar ve ebeveynleri oluşturmuştur (n=150). Etik kurul, kurum ve ebeveyn onamı alınan araştırmada veriler,“Sosyo-Demografik Bilgiler Veri Toplama Formu”,“Çocuk Anksiyete Skalası Durumluluk (ÇAS-D)”ve“Çocuk Korku Ölçeği (ÇKÖ)”ile yüz-yüze görüşülerek toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesi bilgisayar ortamında tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (Anova) post hoc (Tukey, LSD) ve pearson korelasyon analizleri kullanılarak yapılmıştır. Çocukların anksiyete puanlarının ortalaması 4.99±3.36 olup 'orta düzeyde' anksiyete, korku puanlarının ortalaması 2.70±1.46 olup 'orta-yüksek düzeyde' korku yaşadıkları belirlenmiştir. Gergin ve kaygılı hisseden ebeveynlerin çocuklarının ve dişlerini kendi fırçalamayan yardım alan çocukların anksiyete ve korku puanlarının daha yüksek olduğu (p0.05) saptanmıştır. Çocuğun yaşı, cinsiyeti, mizacı, hastane yatış deneyimi, kaçıncı çocuk olduğu, ailenin gelir düzeyi, dişlerini fırçalama sıklığı, diş hekimine gitme sıklığı gibi değişkenlerin çocukların anksiyete ve korku puanlarını etkilemediği (p>0.05) görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Hospitalization is a situation that creates negative situations for children of all age groups. This study was conducted as a descriptive study to determine the anxiety and fears of children admitted to Erciyes University Gülşah-Mert Tatar Oral and Maxillofacial Surgery Hospital. The sample of the study consisted of children aged 5-10 years old and their parents who were hospitalized between August 2023 and March 2024 (n = 150). In the research, where ethical committee, institutional and parental approval was obtained, data were collected by face-to-face interviews using the“Socio-Demographic Information Data Collection Form”,“Child Anxiety Scale State (CSA)”and“Child Fear Scale (CFS)”. The evaluation of the data was done in a computer environment using descriptive statistics, independent groups t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), post hoc (Tukey, LSD) and Pearson correlation analyses. The average anxiety scores of the children were 4.99±3.36, indicating that they experienced 'medium level' anxiety, and the average fear scores were 2.70±1.46, indicating that they experienced 'medium-high level' fear. It was determined that the anxiety and fear scores of children of parents who felt tense and anxious and of children who did not brush their own teeth and received help were higher (p0.05) in children whose mothers had a primary education level, who had previously undergone a medical procedure, who were not informed before coming to the hospital, and who had 3 or more companions with the child. It was observed that variables such as the child's age, gender, temperament, hospitalization experience, number of children, family income level, frequency of brushing their teeth, frequency of going to the dentist did not affect the children's anxiety and fear scores (p>0.05).