Travmatize ve nontravmatize kedilerde abdominal odaklı ultrasonografik (AFAST) ve radyografik teşhis metodlarının karşılaştırılması
Comparison of abdominal focused ultrasonographic (AFAST) and radiographic diagnostic methods in traumatized and non-traumatized cats
- Tez No: 895016
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUT TAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Radyografi ve ultrasonografi cihazları günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada da yüksekten düşme, motorlu taşıt kazaları, künt ve penetran yaralanmalar gibi travmatik durumlarda ve tümör, sepsis, anafilaktik reaksiyonlar, akut abdomen ile sebebi bilinmeyen ateş gibi abdomen bölgesinin normal fonksiyonunun dışındaki travmatik olmayan durumlarda abdominal odaklı ultrasonografi (AFAST) ve radyografik görüntüleme teknikleri karşılaştırılarak bu iki yöntemin birbirlerine göre avantaj ve dezavantajlarının kıyaslanması amaçlandı. Sunulan bu çalışmada 10 adet çeşitli yaş, ırk ve cinsiyette travmatize ve nontravmatize başvuran kedinin ultrasonografik ve radyolojik görüntülemeleri yapılarak kayıt altına alındı ve sonuçları karşılaştırıldı. İki görüntüleme tekniği içinde hastalar kısmen stabil olana kadar beklendi. Hasta AFAST taraması için hazırlanıp sağ veya sol lateral, sternal ya da ayakta pozisyonda 5 ayrı belirli AFAST noktasından genellikle tıraş etmeden ve anestezisiz şekilde ultrasonografik olarak görüntülenerek kayıt altına alındı. Sonrasında aynı hayvanın abdominal lateral ve V/D radyografik görüntüleri alındı. Abdominal boşluğunda oluşan anormallikler, sıvı bulunup bulunmadığı, varsa sıvının skoru, abdomen organlarında herhangi bir hasar olup olmadığı, hava birikimi varlığı, herhangi bir kitle varlığı, diyafram bütünlüğü, safra kesesi ve idrar kesesi bütünlüğü, dalak- böbrek- karaciğer gibi organların kapsulası, bütünlüğü, ruptur olup olmadığı, sınırları, üretra, damarların akışı ve bütünlüğü, idrar oluşum takibi ve mide barsak gibi sindirim organlarının perforasyonu ile enfeksiyöz hastalıklar yönünden her iki görüntüleme yöntemi tanı koyma, klinik soruları yanıtlama ve hasta bakımında bir sonraki adıma rehberlik etme yeteneği açısından karşılaştırmalı olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Radiography and ultrasonography devices are widely used today. In this study, abdominal focused ultrasonography (AFAST) and radiographic imaging techniques were used in traumatic situations such as falls from heights, motor vehicle accidents, blunt and penetrating injuries, and in non-traumatic situations outside the normal function of the abdominal region, such as tumors, sepsis, anaphylactic reactions, acute abdominal and fever of unknown origin. It is aimed to compare the advantages and disadvantages of these two methods compared to each other. In this study, ultrasonographic and radiological imaging of 10 traumatized and non-traumatized cats of various ages, breeds and genders were recorded and their results were compared. For both imaging techniques, patients were waited until they were partially stable. The patient was prepared for the AFAST scan and recorded by ultrasonographic imaging at 5 different specific AFAST points in the right or left lateral, sternal or standing positions, usually without shaving and without anesthesia. Afterwards, abdominal lateral and V/D radiographic images of the same animal were taken. Abnormalities in the abdominal cavity, whether there is fluid, the score of the fluid if any, whether there is any damage to the abdominal organs, the presence of air accumulation, the presence of any mass, the integrity of the diaphragm, the integrity of the gallbladder and urinary bladder, the capsule and integrity of organs such as spleen-kidney-liver. Both imaging methods are comparatively comparable in terms of their ability to diagnose, answer clinical questions, and guide the next step in patient care in terms of whether there is a rupture, its boundaries, the flow and integrity of the urethra, vessels, urine formation monitoring, and perforation of digestive organs such as the gastrointestinal tract and infectious diseases. was evaluated.