'Belene' dizisinde asimilasyon konusu ve müzik kullanımı
Assimilation issue in 'Belene' serial and use of music
  1. Tez No: 895015
  2. Yazar: SEVAL YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN AKKOYUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Tarih, Radio and Television, Performing and Visual Arts, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema ve Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Tarihsel süreç içinde Bulgaristan Türkleri için göç ve asimilasyon politikaları, Bulgaristan ulusal mevzuatı ve uluslararası antlaşmalar ile azınlık hakları garanti altına alınmış olmasına karşın, değişmez bir kader olmuştur. Bu bölgedeki Türklerin yaşadıkları, çeşitli sinema televizyon yapımlarına konu olmuş, bu şekilde tüm dünyaya duyurulmaya çalışılmıştır. Bulgaristan'ın“yeniden canlandırma”politikası döneminde, asimilasyona karşı çıkan Türkleri cezalandırmak için kullandığı Belene Kampı'nın, her ne kadar bir çalışma kampı olduğu söylense de; Belene, mahkumların işkenceye ve birçok insanlık dışı uygulamaya tabi tutulduğu bir ölüm kampı olmuştur. Bu kampta Bulgaristan Türklerine etnik ve kültürel soykırım uygulanmış, fiziki şiddetin yanı sıra politik şiddete de maruz bırakılmıştır. Bulgaristan'ın zorunlu asimilasyon döneminde Bulgaristan Türklerinin geçirdikleri sürecin ve Belene Kampı'nda yaşananların konu edildiği“Belene”dizisi, bu araştırmanın konusu olmuştur.“Belene”dizisinde asimilasyonun işleniş biçimi ve bu yapımda kullanılan müziklerin temaya etkisi, gerçek tanıkların anıları, medyaya yansıyan haberler ve devlet belgelerinden faydalanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the historical process, migration and assimilation policies have been an unchangeable fate for Bulgarian Turks, despite the fact that minority rights are guaranteed by Bulgarian national legislation and international treaties. The experiences of the Turks in this region have been the subject of various movie and television productions and have been tried to be announced to the whole world in this way. Although it is said that Belene Camp, which Bulgaria used to punish Turks who opposed assimilation during the“revitalization”policy period, was a labor camp, Belene was a death camp where prisoners were subjected to torture and many inhumane practices. In this camp, Bulgarian Turks were subjected to ethnic and cultural genocide and were subjected to political violence as well as physical violence. The series“Belene”, in which the process that the Bulgarian Turks went through during the forced assimilation period in Bulgaria and what happened in the Belene Camp is the subject of this research. The way assimilation is handled in the series“Belene”and the effect of the music used in this production on the theme are analyzed by utilizing the memories of real witnesses, news reflected in the media and state documents.