Türkiye'de yeni medya okuryazarlığının incelenmesi
Examining new media literacy in turkey
  1. Tez No: 895017
  2. Yazar: YAŞAR POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM GÜRSOY ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya İletişim ve Habercilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
20. yüzyılın son çeyreğinde yaşanan teknolojik gelişmeler birçok alanda olduğu gibi medya alanını da etkilemiş ve değişiklikler yaşanmasına sebep olmuştur. Bu alanda yaşanan değişim ve dönüşümün sonucunda ise medya;“geleneksel”ve“yeni”olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Ortaya çıkan yeni medya alanı ile birlikte birey ve toplumların yaşam alanlarından günlük alışkanlıklarına kadar iletişim süreç ve şekillerinde değişimler meydana gelmiştir. Yeni medya okuryazarlığı, bilgi ve iletişim teknolojilerinin hızlı gelişmesi ile insanlara dijital anlamda beceriler sağlaması ve çevrimiçi fırsatlar sunması yanında taşıdığı risklerle de önemli bir tartışma konusu olmaktadır. Bireylerin mobil cihazlar ve akıllı telefonlar ile zaman ve mekândan bağımsız olarak İnternete bağlanma durumları ve kolay bir şekilde her şeye erişebilmeleri, yeni medya araçlarını hayatımızın vazgeçilmez bir parçası yapmaktadır. Bu çalışmanın önemini ortaya koyan bir diğer husus ise tezde yer alan konuların kavramsal çerçevesinin çok geniş tutulmasıdır. Bu da alanda çalışma yapacak olan diğer araştırmacılara ışık tutması açısından önemli bir yer teşkil etmektedir. Bu çalışma ile yetişkin bireylerin de yeni medya okuryazarlığı konusunda bilgi ve beceriler kazanması ve yeni medyada karşılaşacakları mesajlar ve içerikler karşısında bilgilendirilmeleri, eleştirel bir tutum geliştirebilmeleri ve yazarlık boyutunda beceri kazanmaları hedeflenmiştir. Böylece bireylerin medyada karşılaştıkları mesajların kontrolünde olan değil, bu mesajları kontrol eden bireyler olmaları amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Technological developments in the last quarter of the 20th century affected the media field, as in many other fields, and caused changes. As a result of the change and transformation in this field, media; It is divided into two:“traditional”and“new”. With the emerging new media field, changes have occurred in the communication processes and forms of individuals and societies, from their living spaces to their daily habits. New media literacy, with the rapid development of information and communication technologies, provides people with digital skills and online opportunities, and is also an important topic of discussion due to the risks it carries. Individuals' ability to connect to the Internet, regardless of time and place, through mobile devices and smartphones, and to easily access everything, makes new media tools an indispensable part of our lives. Another issue that reveals the importance of this study is that the conceptual framework of the topics included in the thesis is very broad. This is an important place to shed light on other researchers who will work in the field. With this study, it is aimed for adult individuals to gain knowledge and skills about new media literacy, to be informed about the messages and contents they will encounter in new media, to develop a critical attitude and to gain writing skills. Thus, it is aimed for individuals to be individuals who control these messages, rather than being in control of the messages they encounter in the media.