Travmatize ve nontravmatize kedilerde torasik odaklı ultrasonografik (TFAST) ve radyografik teşhis metodlarının karşılaştırılması
Comparison of thoracic focused ultrasonographic (TFAST) and radiographic diagnosis methods in traumatized and nontraumatized cats
- Tez No: 895018
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUT TAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veteriner Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada travmatik ve travmatik olmayan durumlarda bir teşhis yöntemi olarak kullanılan ultrasonografi (TFAST) ve radyografinin karşılaştırılarak avantaj ve dezavantajlarının ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışmada 10 adet farklı yaş ve cinsiyetteki kediler kullanılmıştır. Genellikle dispne gibi solunum problemli kedilerin ultrasonografi ile beş farklı noktadan hızlı şekilde muayenesi yapılmıştır. Radyografide de yine hayvanları mümkün olduğunca strese sokmadan sağ lateral (RL), dorsoventral (DV), ventrodorsal (VD) gibi en az iki farklı pozisyonda hızlıca radyografileri alınıp incelenmiştir. Bu görüntüleme yöntemleriyle göğüs kafesinde oluşan anormallikler, plevral efüzyon, pnömotoraks, pulmoner ödem, diyafram bütünlüğü ve kardiyovasküler problemler gibi sorunlar ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu yöntemler hayati riski olan hastaları hızlı bir şekilde muayene edip doğru teşhis koyma, klinik sorulara gerekli yanıtları verebilme gibi yönlerden karşılaştırılarak değerlendirildi. Operatör deneyimine bağlı olsada TFAST taramalarının vakalarda daha güzel görüntü elde etme ve tanıya gidilmesinde üstünlüğü görüldü. Fakat radyografik bulgularla beraber çalışıldığı zaman çok daha efektif sonuçlar alındığı görüldü. Bu nedenle iki görüntüleme tekniğinin birarada kullanılması önerilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the advantages and disadvantages of ultrasonography (TFAST) and radiography, which are used as a diagnostic method in traumatic and non-traumatic situations. 10 cats of different ages and genders were used in the study. Generally, cats with respiratory problems such as dyspnea were quickly examined with ultrasonography from five different points. In radiography, radiographs were quickly taken and examined in at least two different positions such as right lateral (RL), dorsoventral (DV), and ventrodorsal (VD), without stressing the animals as much as possible. With these imaging methods, problems such as abnormalities in the rib cage, pleural effusion, pneumothorax, pulmonary edema, diaphragmatic integrity and cardiovascular problems have been tried to be revealed. These methods were compared and evaluated in terms of quickly examining patients with life-threatening conditions, making an accurate diagnosis, and providing the necessary answers to clinical questions. Although it depends on operator experience, TFAST scans have been shown to be superior in obtaining better images and making a diagnosis in cases. However, when studied together with radiographic findings, much more effective results were observed. Therefore, it is recommended to use both imaging techniques together.