Genç yetişkinlerde internet bağımlılığı düzeyleri ile sosyal görünüş kaygısı ve yalnızlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between internet addiction, social appearance anxiety and loneliness among young adults
  1. Tez No: 895022
  2. Yazar: BUSE SENA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı genç yetişkinlerde internet bağımlılığı ile sosyal görünüş kaygısı ve yalnızlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklem grubunu çevrimiçi anket yöntemi kullanılarak ulaşılan 18-25 yaş arasında (Ort.=21.97 S.S=2.10) yer alan 113 kadın (%64.2) ve 63 erkek (%35.8) olmak üzere 176 genç yetişkin birey oluşturmaktadır. Katılımcılardan verilerin elde edilmesi için katılımcıların demografik verilerine ilişkin soruları kapsayan Kişisel Bilgi Formu, İnternet Bağımlılığı Ölçeği, Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği ve Yetişkinler İçin Sosyal ve Duygusal Yalnızlık Ölçeği (SELSA-S) kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular incelendiğinde internet bağımlılığı ile sosyal görünüş kaygısı arasında pozitif yönde ve güçlü düzeyde (r= .52, p.05). Ayrıca sosyal görünüş kaygısı ile yalnızlığın romantik-duygusal yalnızlık alt boyutu arasında da anlamlı ilişki gözlemlenmemiştir (p>.05). Sosyal görünüş kaygısı ile sosyal ve duygusal yalnızlığın internet bağımlılığını yordayıp yordamadığının incelenmesi için Çoklu Doğrusal Regresyon testi yürütülmüştür. Analiz sonucunda sosyal görünüş kaygısı ile sosyal ve duygusal yalnızlığın internet bağımlılığı üzerinde yordayıcı etkisi saptanamamıştır (p>.05). Araştırmadan elde edilen bulgular internet bağımlılığı ile sosyal görünüş kaygısı ve sosyal-duygusal yalnızlık arasında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğuna ilişkin varsayımı desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between internet addiction, social appearance anxiety, and levels of loneliness among young adults. The sample group of the study consists of 176 young adult individuals, accessed through an online survey method, aged between 18-25 years (Mean=21.97 SD=2.10), including 113 females (64.2%) and 63 males (35.8%). For data collection from the participants, the Personal Information Form covering demographic data questions, Internet Addiction Scale, Social Appearance Anxiety Scale, and Social and Emotional Loneliness Scale for Adults (SELSA-S) were used. Upon examining the findings from the research, a positive and strong correlation was found between internet addiction and social appearance anxiety (r= .52, p.05). Additionally, no significant relationship was observed between social appearance anxiety and the romantic-emotional sub-dimension of loneliness (p>.05). A Multiple Linear Regression test was conducted to examine whether social appearance anxiety and social-emotional loneliness predict internet addiction. The analysis revealed that social appearance anxiety and social-emotional loneliness did not have a predictive effect on internet addiction (p>.05). The findings from the research support the assumption of a positive significant relationship between internet addiction and social appearance anxiety, as well as social-emotional loneliness.