Orak hücreli anemi tanılı çocukların endokrinolojik açıdan değerlendirilmesi
Endocrinological evaluation of children with sickle cell anemia
  1. Tez No: 895023
  2. Yazar: MEHMET SÜRÜCÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEYSİYE HÜLYA ÜZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç: Orak hücreli anemi (OHA), β-globin zincirinde 6. pozisyondaki valinin glutamik asit ile yer değiştirmesine bağlı hemoglobinin çözünürlüğünün bozulmasıyla meydana gelen bir hemoglobinopati türüdür. Orak hücreli anemi hastalığının mortalite ve morbiditesinin ana belirleyicisinin komplikasyonlar olduğu kabul edilmektedir. Bu çalışmada, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Bilim Dalında orak hücreli anemi tanısı ile takip edilen ve tedavileri devam eden hastalarda gelişen endokrin komplikasyonların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 1 Temmuz 2023 – 1 Temmuz 2024 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Polikliniğimize düzenli başvuran ve takip edilen Orak Hücreli Anemi tanılı olan ve takiplerinde yılda 1 kez endokrin polikliniğinde kontrolleri yapılan 2 yaş- 18 yaş arası toplam 41 hastanın verileri dahil edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 24 kız ve 17 erkek olan toplam 41 hasta dahil edildi. Hastalar Ferritin düzeyi 200 μg/l üzerinde ve altında olarak gruplandırılıp cinsiyet, tanı yaşı ve güncel yaş gibi demografik özelliklerine göre karşılaştırılmasında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanamadı (p>0,05). Çalışmaya alınan hastalarda ferritin düzey gruplarına göre ilk hemoglobin (g/dl), son hemoglobin (g/dl), hemoglobin S(%) ve hemoglobin F(%) değerlerinin karşılaştırılması yapıldığında ferritin yüksek hastaların ortalama ilk hemoglobin (g/dl) ve son hemoglobin (g/dl) değerleri sırasıyla 7,43±1,58 ve 8,71±1,13 iken ferritin normal hastaların ortalama değerleri sırasıyla 13,49±1,13 ve 10,42±2,03 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Sickle cell anaemia (SCA) is a type of haemoglobinopathy in which the solubility of haemoglobin is impaired due to the replacement of valine with glutamic acid at position 6 of the β-globin chain. It is accepted that complications are the main determinant of the mortality and morbidity of sickle cell anaemia. In this study, we aimed to evaluate the endocrine complications that developed during the treatment of patients who were followed up with a diagnosis of sickle cell anaemia in the Department of Paediatric Haematology and Oncology, Dicle University Faculty of Medicine. Materials and Methods: The data of a total of 41 patients aged between 2 years and 18 years who were diagnosed with Sickle Cell Anaemia, who were regularly admitted and followed up in the Paediatric Haematology and Oncology Outpatient Clinic of Dicle University Medical Faculty Children's Hospital between 1 July 2023 and 1 July 2024 and who were followed up in the endocrine outpatient clinic once a year were included in the study. Results: A total of 41 patients, 24 girls and 17 boys, were included in the study. The patients were grouped as ferritin levels above and below 200 μg/l and no statistically significant difference was found between the groups when compared according to demographic characteristics including gender, age at diagnosis and current age (p>0.05). When the initial haemoglobin (g/dl), final haemoglobin (g/dl), haemoglobin S(%) and haemoglobin F(%) values of the patients included in the study were compared according to the ferritin level groups, the mean initial haemoglobin (g/dl) and final haemoglobin (g/dl) values of the patients with high ferritin levels were 7, 43±1.58 and 8.71±1.13, while the mean values of ferritin normal patients were 13.49±1.13 and 10.42±2.03, respectively.