Tasarlayarak kasten öldürme suçunun kadın cinayetleri bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of the crime of premeditated murder in the context of femicides
  1. Tez No: 895029
  2. Yazar: AYŞE AYLİN BARCIN AKBULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR SEVDİREN SEVİMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
Kadın cinayetlerinin önlenememesi, ciddi ve küresel bir sorun olarak karşımızda durmaktadır. Benimsediğimiz görüşe göre, erkekler ve kadınlar arasında tarihsel bir güç dengesizliği bulunmakta; erkek şiddeti ve kadın cinayetleri, bu ilişkiyi ifade eden patriyarkal yani erkek egemen sistemden kaynaklanmaktadır. Bu bağlamda, kadın cinayetleri münferit değil, sistematik olarak işlenmektedir. Yapılan çalışmalar ve gözlemler, öldürülen kadınların çoğunlukla yakın çevrelerindeki erkekler tarafından fiziksel, psikolojik, cinsel ve ekonomik şiddet gibi çeşitli şiddet türlerine maruz kaldıklarını ve hayatları hakkında karar almaya çalıştıklarında, genellikle belirli bir hazırlık ve plan doğrultusunda öldürüldüklerini göstermektedir. Önlenemeyen kadın cinayetleri, ceza hukuku ve yargı kararları açısından önemli bir inceleme konusu teşkil etmektedir. Bu çalışmada, kadın cinayetlerinin sistematikliği ve işlenme biçimi ile tasarlayarak kasten öldürme suçu arasındaki bağlantı incelenmektedir. Bu çerçevede, Yargıtay'ın kadın cinayetlerine ilişkin kararları; tasarlamaya ilişkin esas alınan teori, tasarlamanın kabulü için belirlenen ölçütlerin uygulanma biçimi, tasarlama nitelikli hali ile haksız tahrik hükümlerinin birlikte uygulanıp uygulanmadığı ve bu kapsamda verilen kararların gerekçeleri, feminist hukuk perspektifi ve kararların tutarlılığı ile yeknesaklığı bakımından değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The failure to prevent femicides stands as a serious and global issue before us. According to our view, there exists a historical power imbalance between men and women; male violence and femicides stem from this relationship, rooted in the patriarchal, i.e., male-dominated system. In this context, femicides are not isolated incidents but are committed systematically. Studies and observations indicate that women who are murdered are often subjected to various forms of violence, including physical, psychological, sexual, and economic abuse, by men in their close environment. Furthermore, when these women attempt to make decisions about their own lives, they are typically killed following a specific preparation and plan. The inability to prevent femicides constitutes a significant subject of investigation in terms of criminal law and judicial decisions. This study examines the connection between the systematic nature and method of committing femicides and the crime of premeditated murder. In this context, the Supreme Court's decisions regarding femicides are evaluated based on the theory of premeditation, the application of the criteria determined for the acceptance of premeditation, whether the provisions of premeditation and unjust provocation are applied together, and the justifications for the decisions made in this context, in terms of feminist legal perspective and the consistency and uniformity of the decisions.