Comparison of territorial claims for the Arctic region and the Antarctic continent in the framework of the impacts of climate change: The cases of the USA and Russia
İklim değişikliğinin etkileri çerçevesinde Arktik bölgesine ve Antarktika kıtasına yönelik bölgesel hak taleplerinin karşılaştırılması: ABD ve Rusya örnekleri
- Tez No: 895035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHAL ŞEMŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
İklim değişikliği, küresel ısınma nedeniyle dünyanın sıcaklık dengesinin zarar görmesi sonucu ortaya çıkan iklimsel anomalilerdir. Özellikle Sanayi Devrimi sonrasındaki süreçte antropojenik etkiler sebebiyle giderek artan küresel ısınma, kutup bölgelerinde ciddi buzul kayıplarına neden olmuş ve iklim değişikliğinin etkileri 1990'lardan sonra giderek daha da belirginleşmiştir. Küresel ısınma sebebiyle öncelikle Arktik bölgesinde ciddi miktarda buzul kayıpları olmuş, yeni deniz rotaları ortaya çıkmış ve mineral ve hidrokarbon kaynaklarına erişim kolaylaşmıştır. Bunun sonucunda Arktik bölgesine yönelik olarak bazı devletler bölgesel hak talepleri ilan etmiş ve 1996 yılında Arktik Konseyi kurulmuştur. Buna karşın Antarktika kıtasındaki buzul kayıpları daha az olmuştur ancak Arktik'e benzer biçimde kıtaya yönelik geçmişte bölgesel hak talepleri olmuştur. Bu talepler 1959 yılında imzalanan Antarktika Anlaşması ile dondurulmuş ve kıta bilime ve barışa adanmıştır. Kutup yönetişimine yönelik bu sistemlerin her ikisinde de Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri önemli aktörlerdir. Arktik bölgesinde çatışmaya dayalı bir ilişki içinde olan bu iki aktör, Antarktika kıtasında ise barışçıl bir misyon üstlendiklerini savunmaktadırlar. Bu çalışmada“Küresel iklim değişikliği, kutup bölgelerinin yönetişiminin sürdürülebilirliği ve kıtaya yönelik bölgesel hak taleplerinin etkinliği açısından belirleyici bir faktör müdür?”sorusu üzerinden yola çıkılarak küresel iklim değişikliğinin hem kutup bölgelerine yönelik bölgesel hak taleplerinin şekillenmesindeki rolü hem de Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri'nin politikaları çerçevesinde kutup yönetişiminin sürdürülebilirliği üzerindeki etkisi vaka çalışması yöntemiyle incelenmiştir. Bu çerçevede kutup bölgelerinin korunabilmesi açısından kutup yönetişim mekanizmalarının ne derece sürdürülebilir standartlara sahip olduğunu belirlemek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Climate change is the climatic anomalies that occur as a result of the damage to the world's temperature balance due to global warming. Increasing global warming due to anthropogenic effects, especially in the period after the Industrial Revolution, has caused serious glacier losses in the polar regions, and the effects of climate change have become more and more evident after the 1990s. Owing to global warming, there have been serious glacier losses primarily in the Arctic region, new sea routes have emerged, and access to mineral and hydrocarbon resources has become easier. As a result, some states declared territorial claims for the Arctic region, and the Arctic Council was established in 1996. In contrast, glacier losses in the Antarctic continent have been less, but similar to the Arctic, there have been territorial claims to the continent in the past. These claims were frozen by the Antarctic Treaty signed in 1959, and the continent was dedicated to science and peace. Russia and the United States of America are important actors in both of these systems of polar governance. These two actors, who have a conflict-based relationship in the Arctic region, argue that they undertake a peaceful mission in the Antarctic continent. In this study, starting from the question“Is global climate change a determining factor in terms of the sustainability of the governance of the polar regions and the effectiveness of the territorial claims to the continent?”, the role of global climate change in shaping the territorial claims to the polar regions and its impact on the sustainability of polar governance within the framework of the policies of Russia and the United States of America are analyzed through case study method. In this framework, it is aimed to determine to what extent polar governance mechanisms have sustainable standards in terms of protecting the polar regions.