Globus pallidus interna'nın direkt hedeflenmesi: Cerrahi teknik, klinik sonuçlar ve derin beyin stimülasyonu elektrodunun yerleşiminin analizi
Direct targeting of the globus pallidus interna: surgical technique, clinical results, and analysis of placement of deep brain stimulation electrode
  1. Tez No: 895034
  2. Yazar: HALİT ANIL ERAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SAVAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Nöroşirürji, Neurology, Neurosurgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada 2000-2023 yılları arasında primer distoni tanıları ile opere edilmiş 27 hastanın kayıtlarının ve görüntülemeleri, BFMDRS düzelme skorları incelenmiş; stereotaktik hedefleme programları ile cerrahi hedefleme yöntemi ve GPi içindeki elektrot yerleşimleri incelenmiştir. 27 adet distoni tanısı ile opere olan, 12 kadın 15 erkek hastanın, yaşları 15 ile 65 arasında olup, yaş ortalaması 33'tür. Servikal distoni tanısı ile opere olan hasta sayısı 9, DYT1 mutasyonu pozitif olan 5 jeneralize distoni ve 1 servikal distoni olmak üzere 7 hasta, GNAL heterozigot mutasyonu olan 1, tardiv distoni 1, hemidistoni tanısı almış 1 hasta, TPID jeneralize distoni tanısı ile opere olan 1 ve idiyopatik jeneralize primer distoni tanısı ile opere olan 7 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Distoni hastalarında direkt hedefleme ile GPi radyo-morfolojisine uygun olarak geniş lateral açılı hedefleme yapılabilmiş; PV pallidum içerisinde dorsolateral-ventromediyal trase oluşturulmuştur. Bu trase ile sensorimotor GPi içerisinden tüm vücutta anti-distonik etki oluşturabilecek segmentler total olarak kat edilebilmiştir. Elektrotlar 29º başlık Zineth lateral açılanması ile GPi apeksine ortalama 5.46 mm mesafeden lateral duvara yerleştirilmiştir. Elektrotlar ile lateral duvar arası açılanma 48.6º olup dorsolateral ve ventromediyal hakimiyet sağlanabilmiştir. Bu sayede geniş pallidal stimülasyon imkanı sağlanmış, multi-aksiyal olabilecek motor homonkulusun çoklu segmentleri uyarılabilmiş ve distonik segmentlerde global motor yanıt sağlanabilmiştir. Hastaların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası BFMDRS skorlarının karşılaştırılmış ve operasyondan yüksek fayda sağlanmış, BFMDRS skorları düzelme oranı ortalama %70.52 ile literatürün üzerinde hesaplanmıştır. Geniş lateral açılanma ile oluşturulacak dorsolateral- ventromediyal trasenin sensorimotor pallidumun multi-segmental lokomotor ünitelerini efektif bir şekilde hedeflediği ve potent anti-distonik etki oluşturduğu görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, records and imaging of 27 patients operated on for primary dystonia diagnoses between 2000 and 2023 were examined, along with their BFMDRS improvement scores. The surgical targeting method and electrode placements within the GPi were analyzed using stereotactic targeting programs. Of the 27 patients operated on for dystonia diagnoses, 12 were female and 15 were male, with ages ranging from 15 to 65 and a mean age of 33. Nine patients were operated on for cervical dystonia, seven patients had diagnoses including 5 with DYT1-positive generalized dystonia, 1 with cervical dystonia, 1 with GNAL heterozygous mutation, 1 with tardive dystonia, 1 with hemidystonia, 1 with TPID generalized dystonia, and 7 with idiopathic generalized primary dystonia. Direct targeting in dystonia patients allowed for wide lateral targeting according to GPi radio-morphology; a dorsolateral-ventromedial trace was created within the PV pallidum. This trace enabled the effective targeting of sensorimotor GPi segments throughout the body for anti-dystonic effects. Electrodes were placed at an average distance of 5.46 mm from the lateral wall to the GPi apex with a 29º Zineth lateral angle, allowing for a lateral wall opening angle of 48.6º, ensuring both dorsolateral and ventromedial dominance. Consequently, broad pallidal stimulation was achieved, enabling the stimulation of multiple segments of the motor homunculus and providing a global motor response in dystonic segments. Preoperative and postoperative BFMDRS scores were compared, revealing significant benefits post-surgery with an average improvement rate of 70.52%, exceeding literature averages. We contend that the dorsolateral-ventromedial trace created with wide lateral opening effectively targets multi-segmental locomotor units of the sensorimotor pallidum, producing potent anti-dystonic effects.