Çalışan motivasyonunun çalışan performansına etkisi: Tümosan Motor ve Traktör San. A.Ş. örneği
The effect of employee motivation on employee performance: the case of Tumosan Motor and Tractor San. A.Ş.
- Tez No: 895036
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜESSER DEHMEN GÜLASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzün sürekli gelişen iş ortamında, çalışan motivasyonunun önemi giderek artmaktadır. Çalışanlar motive olduklarında işlerine daha yüksek düzeyde bağlılık gösterirler bu da yenilikçi çözümler üretilmesine yol açmaktadır. Şirketin genel hedeflerine ve bireysel performansa daha büyük bir katkı anlamına gelmektedir. Çalışanların motivasyonu ve performansının oynadığı hayati rol göz ardı edilemez çünkü bunlar, işletmelerin rekabet gücünü artırmada ve sürdürülebilir başarıya ulaşmada etkilidir. Bu çalışmada çalışan motivasyonunun çalışan performansı üzerindeki etkisini incelemek amacıyla nicel bir araştırma yaklaşımı kullanılmıştır. Araştırma türü olarak tanımlayıcı araştırma kullanılmıştır. 292 katılımcıdan çevrimiçi anket yöntemi ile veriler toplanmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS 23 programı kullanılmıştır. Araştırmada; tanımlayıcı istatistikler için frekans dağılımı, normal dağılım analizi, açıklayıcı faktör analizi, T-testi analizi, tek yönlü ANOVA analizi, güvenilirlik analizi, regresyon ve korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre çalışanların performansını artırabilecek bir ortam yaratmak için işyerinde içsel ve dışsal motivasyon stratejilerine daha fazla önem verilmesi gerekmektedir. Araştırma sonucunda çalışan motivasyonun ve alt boyutu olan dışsal motivasyonun çalışan performansına anlamlı etkisi olduğu içsel motivasyonun anlamlı etkisi olmadığı görülmüştür. Elde edilen bilgilerin, çalışan motivasyon stratejileri alanında gelecekte yapılacak araştırmalar için değerli bir kaynak olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's ever-evolving business environment, employee motivation is becoming increasingly important. When employees are motivated, they show a higher level of commitment to their work, which leads to innovative solutions. It means a greater contribution to the company's overall goals and individual performance. The vital role played by employee motivation and performance cannot be ignored because they are instrumental in enhancing the competitiveness of businesses and achieving sustainable success. This study utilizes a quantitative research approach to examine the impact of employee motivation on employee performance. Descriptive research was used as the research type. Data were collected from 292 participants through online survey method. IBM SPSS 23 program was used to analyze the data. Frequency distribution, normal distribution analysis, explanatory factor analysis, T-test analysis, one-way ANOVA analysis, reliability analysis, regression and correlation analysis were conducted for descriptive statistics. According to the research findings, intrinsic and extrinsic motivation strategies should be given more importance in the workplace in order to create an environment that can increase the performance of employees. As a result of the research, it was seen that employee motivation and its sub-dimension extrinsic motivation had a significant effect on employee performance, while intrinsic motivation had no significant effect. The information obtained is expected to be a valuable resource for future research in the field of employee motivation strategies.