Sanal gerçeklik uygulamalarının gastronomi eğitiminde kullanılmasına ilişkin deneysel bir çalışma
An experimental study on the use of virtual reality applications in gastronomy education
  1. Tez No: 895040
  2. Yazar: KAĞAN ÜNÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SÜNNETÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Eğitim faaliyetleri günümüzde çeşitli yöntemler ile sürdürülmekte ve bu yöntemler gün geçtikçe artırılmaktadır. Yapılan yenilikler ile öğrencilerin derslere olan ilgileri artırılmaya çalışılmakta ve verilen eğitimlerin akılda kalıcılığı artırılmak istenmektedir. Bu çalışmada ise günümüzün gelişen teknolojilerinden olan ve sanal gerçeklik teknolojisinin eğitim alanında kullanıldığı yönler incelenmiş ve bu teknolojilerin ülkemizde ve gastronominde kullanımı ile ilgili öğrencilerin görüşlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Sanal gerçeklik teknolojileri tıp, askeri, eğlence, eğitim gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar bu teknolojilerin kullanılmasıyla verilen eğitimlerde akılda kalıcılığın arttığı, derse olan ilginin yükseldiği, oluşabilecek olası tehlikelerin ortadan kaldırılabildiği ve öğrencilerin bu yöntemi tercih ettiği görülmektedir. Bu araştırma, gastronomi bölümde öğrenim gören öğrencilerine başlangıç olarak nicel araştırma yöntemlerinden birisi olan deneysel yöntem ile sanal gerçeklik teknolojisi tanıtılmış ve ana içeriği mutfak olan sanal gerçeklik uygulamalarında sırasıyla verilen direktifleri yerine getirmeleri istenmiştir. Bu deneyimler sonucunda nitel araştırma yöntemlerinden biri olan görüşme tekniği ile yarı yapılandırılmış sorular katılımcılara yöneltilerek öğrencilerin sanal gerçeklik teknolojilerinin gastronomi ve mutfak sanatları eğitiminde kullanılmasına yönelik cevapları alınmıştır. Alınan cevaplar doğrultusunda gastronomi eğitiminde sanal gerçekliğin kullanılabilirliği irdelenmiş, olası pozitif ve negatif yönler ortaya çıkarılmış ve bu eğitime özel olarak geliştirilebilecek olan bir uygulama içeriğinde neler olması gerektiğine yönelik çıkarımlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Educational activities today are carried out using various methods, and these methods are being increased day by day. With the innovations made, efforts are being made to increase students' interest in lessons and to enhance the retention of the education provided. In this study, the use of virtual reality technologies in education, one of the developing technologies of today, was examined, and the opinions of students regarding the use of these technologies in our country and in gastronomy were evaluated. Virtual reality technologies are used in many fields such as medicine, military, entertainment, and education. Research shows that the use of these technologies in education increases retention, heightens interest in lessons, eliminates potential dangers, and is preferred by students. In this research, virtual reality technology was initially introduced to students studying in the gastronomy department using one of the quantitative research methods, the experimental method. Students were asked to follow the directives given in virtual reality applications, the main content of which was the kitchen. Following these experiences, semi-structured questions were posed to participants using the interview technique, one of the qualitative research methods, to gather their responses regarding the use of virtual reality technologies in gastronomy and culinary arts education. Based on the responses, the feasibility of using virtual reality in gastronomy education was examined, potential positive and negative aspects were identified, and inferences were made regarding what should be included in a specially developed application for this education.