Genel anestezi alan hastalarda intraoperatif hipotermi ve postoperatif titreme gelişiminin perfüzyon indeksi (PI) değeri ile tahmin edilebilirliği
Predictably of intraoperative hypothermia and postoperative shivering development in patients receiving general anesthesi̇a using perfusion index (PI) value
- Tez No: 895039
- Danışmanlar: PROF. DR. ASUTAY GÖKTUĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Genel anestezi uygulan hastalarda, anestezi nedeniyle oluşan periferik vazodilatasyon sonucunda, vücut ısısı santral kompartmanlardan periferik kompartmanlara doğru yeniden dağılım gösterir. Bunun sonucu olarak hastalarda istemsiz perioperatif hipotermi (İPH) ve postoperatif titreme gözlenir. Perfüzyon indeksi (PI), periferik perfüzyondaki değişiklikleri gerçek zamanlı göstererek vücut sıcaklığının yeniden dağılımının anestezi ile ilişkisini belirlemeye yardımcı olur. Çalışmamızın amacı; genel anestezi uygulanan hastalarda PI değeri ile İPH ve postoperatif titreme arasındaki ilişkiyi ortaya koymak ve riskli hastaları belirleyip gerekli önlemlerin alınmasını sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif ve gözlemsel çalışmaya etik kurul onayı alındıktan sonra 1 Haziran 2023- 31 Ekim 2023 tarihleri arasında genel anestezi altında orta kulak ameliyatı geçiren 81 hasta dahil edildi. Hastaların demografik verileri (yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, ek hastalık) ve operatif verileri (anestezi süresi, cerrahi operasyon süresi, ortam ısısı, verilen intravenöz sıvı miktarı, santral vücut sıcaklığı, PI değeri) kaydedildi. Cerrahi operasyon süresince PI değeri ve santral vücut sıcaklığı 15 dakika aralıklarla ölçüldü. Anestezi sonrası titreme; yatak başı titreme değerlendirme skalası (Bedside shivering assesment scale-BSAS) ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda 81 hastanın verileri analiz edildi. 56 hastada (%69,1) istemsiz perioperatif hipotermi ve 48 hastada (%59,3) postoperatif titreme görüldü. Başlangıç PI değeri, hipotermi grubunda normotermi grubuna göre anlamlı derecede düşüktü. Preoperatif ölçülen PI değerinin; İPH'yi tahmin edebilirliğinin cut-off değeri 2,35 ve anesteziden uyanma sonrasında gelişen titremeyi tahmin edebilirliğinin cut-off değeri ise 2 olarak belirlendi. Sonuç: Genel anestezi anestezi indüksiyonu öncesi ölçülen bazal PI düzeyi, istemsiz perioperatif hipotermi ve postoperatif titreme gelişen hastaların erken dönemde belirlenmesinde kullanılan yararlı bir parametredir.
Özet (Çeviri)
Objective: In patients undergoing general anesthesia, peripheral vasodilation leads to the redistribution of body temperature from central compartments to peripheral ones, which results in involuntary perioperative hypothermia (IPH) and postoperative shivering. The perfusion index (PI) is an indicator that reflects changes in peripheral perfusion, aiding in the determination of the relationship between anesthesia and the redistribution of body temperature. This study aims to explore the relationship between PI values, IPH, and postoperative shivering in patients under general anesthesia. Additionally, it seeks to identify high-risk patients to ensure necessary precautions can be taken. Materials and Methods: This prospective observational study was conducted with 81 patients who underwent middle ear surgery under general anesthesia between June 1 and October 31, 2023, following ethical approval. Demographic data such as age, gender, body mass index (BMI), and comorbidities, along with operative data including anesthesia duration, surgery duration, operation room temperature, amount of intravenous fluids administered, central body temperature, and PI value, were meticulously recorded. The PI value and central body temperature were measured at 15-minute intervals during the surgical procedure. Post-anesthesia shivering was assessed using the Bedside Shivering Assessment Scale (BSAS). Results: The data from 81 patients were thoroughly analyzed. IPH was observed in 56 patients (69.1%), and postoperative shivering was noted in 48 patients (59.3%). The initial PI value was found to be significantly lower in the group experiencing hypothermia compared to the normothermia group. The cut-off value for predicting IPH with the preoperative PI was determined to be 2.35, while the cut-off value for predicting shivering after anesthesia was established at 2. Conclusion: The basal PI level measured before the induction of general anesthesia is a useful parameter used in the early identification of patients who develop involuntary perioperative hypothermia and postoperative shivering.