Odyologların göçmen işitme sağlığı hakkında farkındalığı ve bakış açısı
Audiologists' awareness and perspective on immigrant hearing health
  1. Tez No: 895061
  2. Yazar: EMRE CAN YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Göç olgusu, insanları yüzyıllardır farklı coğrafyalara yönlendirmekte olup günümüzde ekonomik, sosyal ve siyasi nedenlerle devam etmektedir. Türkiye'nin coğrafi konumu, göçmen ve mülteci sayısının artmasına neden olmaktadır ve bu durum sağlık hizmetlerinde iletişim zorluklarına yol açmaktadır. Özellikle Suriyeli sığınmacıların sayısının Türkiye'de önemli bir seviyeye ulaştığı ve sağlık hizmetlerinden yararlanırken iletişim sorunları yaşadıkları belirtilmektedir. Sağlık iletişiminin önemi ve sağlık personeli ile hasta arasındaki iletişimin kalitesinin sağlık hizmetlerini artırdığı vurgulanmakta, işitme kaybı gibi sağlık sorunlarında odyologların rolü ve iletişimin önemi üzerinde durulmaktadır. Ancak, göçmen ve mültecilerin sağlık hizmetlerinden yeterince faydalanamadıkları ve sağlık iletişiminin bu gruplara uygun şekilde yapılmadığı belirtilmektedir. Bu bağlamda, tez çalışması, odyologların göçmen işitme sağlığı hakkındaki farkındalıklarını ve bakış açılarını anlamayı amaçlamaktadır. Mezun odyologlar,“Odyologların Göçmen İşitme Sağlığı Hakkındaki Farkındalıkları ve Bakış Açıları”adlı ankete katılarak göçmen sağlığıyla ilgili soruları yanıtlayacaklardır. Ankette katılımcıların cinsiyet, yaş ve meslekte deneyim yılı gibi demografik bilgileri de yer alacaktır. Katılımcılar, anketi klinikteki bir bilgisayarda veya evde (bilgisayar veya telefondan) doldurma seçeneğine sahip olacaklardır. Ankette yer alan ölçekler, odyologların mülteci işitme sağlığı konusundaki farkındalıkları ve bakış açılarıyla ilgili olacaktır. Sonuç olarak, bu çalışma, odyologların demografik özelliklerinin mültecilerin işitme sağlığına yönelik farkındalık ve tutumlarını etkilediğini göstermektedir. Özellikle daha önce işitme problemi olan mültecilerle karşılaşan odyologların daha önce işitme problemi olan mültecilerle karşılaşmayan odyologlardan konuya daha fazla farkındalığa sahip olduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, odyologların mesleki gelişim programlarının ve eğitimlerinin demografik özelliklere göre düzenlenmesi gerektiğini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of migration has been directing people to different geographies for centuries and continues today due to economic, social, and political reasons. Turkey's geographical location has led to an increase in the number of migrants and refugees, which has resulted in communication difficulties in health services. Particularly, it is noted that the number of Syrian refugees has reached a significant level in Turkey, and they experience communication problems when benefiting from health services. It is emphasized that the importance of health communication and that the quality of communication between health personnel and patients increases health services, and the role of audiologists and the importance of communication in health problems such as hearing loss are emphasized. However, it is stated that immigrants and refugees cannot benefit from health services sufficiently and health communication is not carried out appropriately for these groups. In this context, the thesis study aims to understand audiologists' awareness and perspectives on immigrant hearing health. Graduate audiologists will answer questions about immigrant health by participating in the survey titled“Audiologists' Awareness and Perspectives on Immigrant Hearing Health.”The survey will also include demographic information of the participants such as gender, age and years of experience in the profession. Participants will have the option of completing the survey on a computer in the clinic or at home (computer or phone). The scales included in the survey will be related to audiologists' awareness and perspectives on refugee hearing health. In conclusion, this study shows that the demographic characteristics of audiologists affect refugees' awareness and attitudes towards hearing health. In particular, it was determined that audiologists who had previously encountered refugees with hearing problems had more awareness about the issue than audiologists who had not encountered refugees with hearing problems before. These findings indicate that audiologists' professional development programs and training should be tailored to demographic characteristics.