Gelişmiş sürücü destek sistemlerinde yol görüntülerinin iyileştirilmesi ve görüntü birleştirme yöntemleri
Improvement of road images in advanced driver assistancesystems and image fusion methods
  1. Tez No: 895062
  2. Yazar: AHMET HAYDAR ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN TAŞYAPI ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez çalışması, gelişmiş sürücü destek sistemleri (Advanced driver assistance systems , ADAS) için kamera görüntülerinde güneş ve far parlamalarını azaltarak yol sahnesinin görünürlüğünü artırmayı amaçlamaktadır. Gündüz görüş ve kızılötesi görüntüleri kullanılarak çok ölçekli görüntü birleştirme teknikleri uygulanacak ve parlama azaltma işlemi gerçekleştirilecektir. Farklı birleştirme kurallarının etkinliği karşılaştırılarak en uygun yöntem belirlenecektir. Çalışmada, farklı görüntü birleştirme teknikleri kullanarak güneş ve far parlamalarının giderilmesine odaklanılmaktadır. Bu amaçla, görüntülerin farklı özellikleri birleştirilerek daha net ve parlama içermeyen bir görüntü elde edilmesi hedeflenmektedir. Yapılan deneyler sonucunda önerilen yöntemin, görüntü kalitesini artırmada etkili olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma ADAS sistemlerinde görüntü kalitesini artırmak için etkili bir yöntem önermektedir. Güneş ve far parlamalarının azaltılması, sürücülerin yol şartları hakkında daha net ve doğru bilgilere sahip olmalarını sağlayarak sürüş güvenliğini artırabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to improve the visibility of road scenes by reducing sun and headlight glare in camera images for Advanced Driver Assistance Systems (ADAS). Multi-scale image fusion techniques will be applied using daytime vision and infrared images, and glare reduction will be performed. The effectiveness of different fusion rules will be compared to determine the most suitable method. In this study, the focus is on eliminating sun and headlight glares using various image fusion techniques. For this purpose, the different features of the images are merged to obtain a clearer and glare-free image. Experimental results show that the proposed method is more effective in improving image quality. In conclusion, this study proposes an effective method to improve image quality in ADAS. Reducing sun and headlight glare can increase driving safety by providing drivers with clearer and more accurate information about road conditions.