Kabin körüğü üretim hattından alınan verilerin buluta aktarılması ve analizi
Transfer and analysis of data received from the cabin bellows production line to the cloud
  1. Tez No: 895066
  2. Yazar: ELİF DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİROL ARİFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez çalışmasında, kabin körüğü üretim hattından alınan verilerin buluta aktarılması ve analiz edilmesi süreci ele alınmıştır. Omron ve Siemens marka iki PLC'den elde edilen veriler, Kepserver EX programı aracılığıyla MSSQL veri tabanına aktarılmıştır. Bu veriler, Node-RED platformunda işlenmiş ve MindSphere bulut platformuna iletilmiştir. MindSphere üzerinden makinelerin vardiya ve personel KPI değerleri, vulkanizasyon presinin sıcaklık ve basınç değerleri gibi kritik parametreler anlık olarak izlenebilmiştir. Ayrıca, makinelerin bakım gereksinimleri de takip edilerek belirlenen parçada bir bakım yapılması gerektiği gözlemlenmiştir. Bu çalışma, verilerin buluta çıkarılması ve anlık olarak izlenebilmesi sayesinde üretim sürecinin daha şeffaf ve yönetilebilir hale geldiğini göstermiştir. Üretim verilerinin anlık izlenmesi, olası aksaklıkların ve performans düşüklüklerinin önceden tespit edilmesine olanak tanımıştır. Bu tez çalışmasında, süreçlerin daha etkin yönetilmesi için bazı önerilerde bulunulmuştur. Kritik parametrelerin Node-RED platformunda belirlenmesi ve eşik değerlerin aşılması durumunda yetkililere anında e-posta ile bildirim yapılması, önleyici bakım planlamalarının düzenli analizlerle yapılması ve personel ile vardiya performans verilerinin analiz edilerek verimlilik artırıcı önlemler alınması gibi öneriler sunulmuştur. Bu öneriler, üretim hattındaki süreçlerin daha etkin yönetilmesine ve olası sorunların önceden tespit edilerek çözüme kavuşturulmasına katkı sağlayacaktır. Bu sayede, üretim verimliliği ve kalite seviyeleri önemli ölçüde artırılabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the process of transferring and analyzing the data from the cabin bellows production line to the cloud is discussed. The data obtained from two PLCs, Omron and Siemens, were transferred to the MSSQL database through the Kepserver EX program. This data was processed on the Node-RED platform and transmitted to the MindSphere cloud platform. Through MindSphere, critical parameters such as shift and personnel KPI values of the machines, temperature and pressure values of the vulcanizing press could be monitored instantly. In addition, the maintenance requirements of the machines were also monitored and it was observed that a maintenance was required at the specified part. This study has shown that the production process has become more transparent and manageable thanks to the cloudization and instant monitoring of data. Instant monitoring of production data allowed for the early detection of potential disruptions and underperformance. In this thesis, some suggestions have been made to manage the processes more effectively. These suggestions include determining critical parameters on the Node-RED platform and instantly notifying the authorities by e-mail if threshold values are exceeded, making preventive maintenance plans with regular analysis, and taking measures to increase productivity by analyzing personnel and shift performance data. These suggestions will contribute to more effective management of the processes on the production line and to identify and resolve potential problems in advance. In this way, production efficiency and quality levels can be significantly increased.