FMF tanılı hastaların atak dönemindeki inflamatuar değerlerinin, sağlıklı erişkinlerin inflamatuar değerlerinin parametreler halinde prospektif incelenmesi
Prospective investigation of the inflammatory values of patients diagnosed with FMF during the attack period and the inflammatory values of healthy adults in terms of parameters
  1. Tez No: 895081
  2. Yazar: AHMET KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED OKUYUCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş: Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF) hastalığının en sık görülen ülke Türkiye olup, hastalar belirli aralıklarla kontrole gelmekte olup mevcut tanılı ve kontrole gelen hasta sayısı her geçen gün artmaktadır. Yapacağımız çalışmada FMF tanılı hastaların akut inflamatuar değerleri ve demir eksikliği parametreleri değerlendirilecektir. Her bir parametre ayrı ayrı değerlendirilecek olup çıkacak olan sonuçlarla mevcut hastalığın inflamasyon durumunu yansıtması açısından değerlendiren klinisyene farklı bir bakış açısı katacaktır. Klinisyenlerin FMF tanılı hastaları değerlendirmelerinde çalışmamızda elde edeceğimiz kıymetli veriler sonraki çalışmalara ışık tutacaktır. Yöntem: Çalışmamızda Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç hastalıkları Anabilim Dalı Romatoloji bölümünde takip edilen FMF tanılı, demir eksikliği bulguları olan hastalar ve Genel Dahiliye bölümünde kronik hastalığı, ilaç kullanımı, gebeliği, malignitesi olmayan hastaların onamı alınarak prospektif çalışılması planlandı. Toplam 125 FMF tanılı hasta ve 90 kontrol grubu olacak şekilde 215 hastanın onamı alınarak verileri çalışmaya dahil edildi. Verilerin SPSS programıyla istatiksel analizi yapılarak sonuçlar analiz edildi. Bulgular: Çalışmamıza 215 hasta dahil edilmiştir. Bunların 125 FMF hastası olup, 80 hasta atak döneminde, 45 hasta ise atak döneminde değildi. 90 hasta ise kontrol grubu olarak katılmıştır. Hasta grupları arasında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı fark yoktu (p>0,05). Çalışmaya dahil edilen hastalardan CRP/albümin oranı (CAR), fibrinojen/albümin oranı (FAR), nötrofil/lenfosit oranı (NLR), trombosit/lenfosit oranı (TLR), demir (Fe), demir bağlama kapasitesi (DBK) ve ferritin değerlerinin FMF tanılı hastalar ile kontrol grubundaki hastaların karşılaştırılması yapıldı. Ayrıca atak dönemindeki FMF hastalarının, atak döneminde olmayan hastalar ile karşılaştırılması aynı parametreleri ile ayrı ayrı yapıldı.
Özet (Çeviri)
Summary: Prospective Analysis of Inflammatory Values of FMF Patients During Attack Period Compared to Inflammatory Values of Healthy Adults Introduction: Turkey is the country with the highest prevalence of Familial Mediterranean Fever (FMF). Patients regularly come in for check-ups, and the number of diagnosed and monitored patients is increasing daily. In this study, the acute inflammatory values and iron deficiency parameters of FMF patients will be evaluated. Each parameter will be individually assessed, and the results will provide a different perspective for the clinician evaluating the inflammation status of the disease. The valuable data obtained in our study will illuminate future studies for clinicians evaluating FMF patients. Methods: Our study planned a prospective analysis with informed consent from patients diagnosed with FMF who have iron deficiency findings, followed in the Rheumatology Department of Ondokuz Mayıs University Medical Faculty Hospital, and from patients without chronic diseases, medication use, pregnancy, or malignancy in the General Internal Medicine Department. A total of 215 patients, including 125 FMF patients and 90 control group patients, were included in the study. Statistical analysis of the data was performed using the SPSS program, and the results were analyzed. Results: A total of 215 patients were included in our study, comprising 125 FMF patients (80 in the attack period and 45 not in the attack period) and 90 control group patients. There was no significant difference in age and gender between the patient groups (p>0.05). The comparison of CRP/albumin ratio (CAR), fibrinogen/albumin ratio (FAR), neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), platelet/lymphocyte ratio (PLR), iron (Fe), total iron-binding capacity (TIBC), and ferritin values between FMF patients and control group patients was conducted. Additionally, a comparison of the same parameters was made between FMF patients in the attack period and those not in the attack period.