Troponin yüksekliği saptanan pediatrik hastalarda tanıların ve tanı yöntemlerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of diagnoses and diagnostic methods in pediatric patients with troponin elevation
- Tez No: 895087
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVİÇ ZEYNEP AKGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş-Amaç: Troponin yüksekliği, miyokard hasarını belirlemede kullanılan önemli bir biyobelirteçtir. Erişkinlerde kardiyak olayların prediktörü olarak yaygın bir şekilde kullanılırken, pediatrik hastalarda troponin yüksekliğinin klinik önemi ve etyolojik nedenleri hakkında daha az bilgi bulunmaktadır. Bu çalışmada 18 yaşından küçük troponin yüksekliği saptanan hastaların demografik özellikleri, başvuru şikayetleri, troponin yüksekliğinin en sık nedenleri ve kullanılan yardımcı tanısal yöntemlerin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Bu çalışma, retrospektif gözlemsel bir klinik çalışma olarak tasarlanmıştır. Araştırma için 01.01.2012 ile 31.12.2022 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'na başvuran hastalar arasından troponin I >23 ng/L ve hs troponin T >24,9 ng/L kriterlerini karşılayan 341 hasta seçilmiştir. Veriler, Kocaeli Üniversitesi hastane bilgi yönetim sistemi ve hastane arşivindeki hasta dosyalarından elde edilmiştir. Hastaların laboratuvar sonuçları (CK-MB, NT-ProBNP, lökosit, AST, ALT, CRP), görüntüleme yöntemleri (EKO, EKG, telekardiyografi, kardiyak MR, BT), yatış süreleri, tanıları ve mortalite gibi klinik son durumları incelenmiştir. Bulgular: Çalışmamızda, hastaların %61'i erkek ve ortanca yaş 108 aydır. En sık rastlanan başvuru nedeni sırasıyla göğüs ağrısı (%29,6), ateş (%28,4) ve nefes darlığı (%15,2) idi. Pik troponin I değerinin medyanı 88 ng/L olup, kardiyak hastalık tanısı alanlarda bu değer anlamlı olarak daha yüksekti (100 ng/L). Çalışmamızda pik troponin I değeri yükseldikçe EKG'de patoloji saptanma olasılığının arttığı ve en sık da ST segment değişikliği olduğu görüldü. Son durumda hastaların 180'i (%52,7) kardiyak hastalık tanısı alırken 161'i (%47,3) kardiyak dışı tanı almıştır. Troponin değerinin sıklıkla kardiyak nedenlere bağlı yükseldiği tespit edildi. Kardiyak tanı alan hastalarda troponinin normale dönüş süresi ve hastaların yatış süresi daha uzun bulunmuştur (p=
Özet (Çeviri)
Introduction-Purpose: Troponin elevation is an important biomarker of myocardial injury. While it is widely used as a predictor of cardiac events in adults, less is known about the clinical significance and etiological causes of troponin elevation in pediatric patients. The aim of this study was to evaluate the demographic characteristics, presenting complaints, the most common causes of troponin elevation and the ancillary diagnostic methods used in patients with elevated troponin levels younger than 18 years of age. Method: This study was designed as a retrospective observational clinical study. Between 01.01.2012 and 31.12.2022, 341 patients who met the criteria of troponin I >23 ng/L and hs troponin T >24.9 ng/L were selected among patients admitted to Kocaeli University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics. Data were obtained from the Kocaeli University hospital information management system and patient files in the hospital archive. Patients' laboratory results (CK-MB, NT-ProBNP, leukocytes, AST, ALT, CRP), imaging modalities (ECHO, ECG, telecardiography, cardiac MRI, CT), duration of hospitalization, diagnoses, and clinical outcome including mortality were analyzed. Results: In our study, 61% of the patients were male and the median age was 108 months.The most common reasons for admission were chest pain (29.6%), fever (28.4%) and dyspnea (15.2%). The median peak troponin I value was 88 ng/L, and this value was significantly higher in patients with a diagnosis of cardiac disease (100 ng/L). In our study, as the peak troponin I value increased, the likelihood of detecting pathology on ECG increased and ST segment changes were the most common. In the final analysis, 180 (52.7%) patients were diagnosed with cardiac disease and 161 (47.3%) with non-cardiac disease. It was determined that troponin value was frequently elevated due to cardiac causes. In patients with cardiac diagnosis, the time to normalization of troponin and the duration of hospitalization were found to be longer (p=