The experience and opinions of designers on using design systems in their design process
Tasarımcıların tasarım sürecinde tasarım sistemlerinin kullanılmasına ilişkin deneyim ve görüşleri
- Tez No: 895093
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKREM CEM ALPPAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Tasarım sistemleri, özellikle dijital ürünler geliştiren ve yazılım ile tasarım ekiplerinin birlikte çalıştığı organizasyonlarda uzun yıllardır önemli bir araç olarak kullanılmaktadır. Ancak, bu sistemlerin akademik literatürde yeterince ele alınmamış olması, tasarımcıların bu sistemlere yönelik deneyim ve görüşlerinin derinlemesine incelenmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu tez çalışmasının temel amacı, tasarımcıların tasarım sistemlerini tasarım süreçlerine nasıl entegre ettiklerini, bu sistemlere yönelik algılarını ve bu süreçlerin verimliliğine olan katkılarını ortaya çıkarmaktır. Tasarım sistemlerinin dijital ürün geliştirme süreçlerindeki kritik rolü, bu sistemlerin hem şirketler hem de tasarımcılar açısından ne denli değerli olduğunu göstermektedir. Tasarım sistemleri, bir markanın, şirketin veya kuruluşun vizyonuna uygun olarak planlanmış, yeniden kullanılabilir bileşenleri, modülleri ve kodları içeren, tasarımcılar ve diğer paydaşlarla birlikte kullanılan yaşayan bir sistemdir. Bu sistemler, tutarlı, ölçeklenebilir ve sürdürülebilir ürünlerin geliştirilmesine olanak tanır. Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde, tasarım sistemleri, organizasyonların kullanıcılarına tutarlı bir deneyim sunmalarını sağlamada kilit bir rol oynamaktadır. Tasarım sistemleri, yalnızca tasarımcılar için değil, aynı zamanda yazılım geliştiriciler, proje yöneticileri ve diğer paydaşlar için de önemli bir rehber niteliği taşır. Bu sistemlerin başarılı bir şekilde uygulanması, organizasyonların ürün geliştirme süreçlerinde verimlilik sağlamaları, hataları minimize etmeleri ve ekipler arası uyumu artırmaları açısından büyük önem taşır. Bu bağlamda, tasarım sistemlerinin başarılı bir şekilde kurgulanması ve sürdürülebilir hale getirilmesi birçok faktöre bağlıdır. Bu faktörler arasında, tasarımcının uzmanlığı, sistemin tasarım sürecine entegrasyonu ve proje paydaşlarıyla etkili iletişim kurma yeteneği öne çıkar. İyi bir tasarım sistemi, yalnızca teknik bir araç olmanın ötesinde, bir organizasyonun kültürünü ve iş yapma biçimini yansıtan stratejik bir varlık olarak değerlendirilmelidir. Tasarımcıların bu sistemleri ne ölçüde benimsedikleri, sistemlerin ne kadar verimli çalıştığı konusunda belirleyici bir faktördür. Bu nedenle, tasarımcıların tasarım sistemleriyle ilgili deneyimlerini ve bu sistemlere yönelik algılarını anlamak, organizasyonların bu sistemleri daha etkin kullanmalarını sağlamak açısından kritik öneme sahiptir. Tez çalışmasının birincil hedefi, tasarımcıların tasarım sistemlerine dair deneyimlerini, bu sistemlerin günlük çalışmalarına olan etkilerini ve bu sistemlere yönelik genel algılarını incelemektir. Bu hedef doğrultusunda, iki temel araştırma sorusu belirlenmiştir:“Tasarımcıların tasarım sistemlerinin tasarım süreçlerinde kullanımına ilişkin deneyimleri ve görüşleri nelerdir?”ve“Tasarımcılara göre tasarım sistemlerinin önemi nedir?”Bu sorulara verilen yanıtlar, tasarım sistemlerinin hem olumlu hem de olumsuz yönlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda, tasarımcıların bu sistemleri kullanmalarının getirdiği avantajlar ve karşılaştıkları zorluklar da derinlemesine analiz edilmiştir. Literatür taramasının ilk bölümünde, kullanıcı deneyimi tasarımı, tasarımcı rolleri ve tasarım süreçleri üzerinde durulmuştur. Bu bölümde, kullanıcı deneyimi tasarımının ne anlama geldiği, tasarımcıların bu süreçteki rolleri ve sorumlulukları detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Kullanıcı deneyimi tasarımının tasarım süreçleri üzerindeki etkisi, tasarımcıların kararlarını nasıl şekillendirdiği ve bu süreçlerin nihai ürün kalitesine olan katkıları bu bölümde tartışılmıştır. İkinci bölümde ise tasarım sistemlerinin tarihçesi, tanımı ve bu sistemlerin dijital ürün geliştirme süreçlerindeki rolü ele alınmıştır. Tasarım sistemlerinin tarihsel gelişimi, bu sistemlerin ilk ortaya çıkışından günümüze kadar geçirdiği evrimsel süreçler detaylı bir şekilde incelenmiştir. Tasarım sistemlerinin tanımı yapılırken, bu sistemlerin bileşenleri, modülleri ve kodları nasıl bir araya getirdiği ve organizasyonlara ne tür avantajlar sağladığı üzerinde durulmuştur. Tez çalışmasında, tasarımcıların tasarım sistemlerine yönelik deneyimlerini ve bu sistemlerle ilgili düşüncelerini anlamak amacıyla iki farklı veri toplama yöntemi kullanılmıştır. İlk olarak, çevrimiçi bir anket hazırlanmış ve bu ankete 43 tasarımcı katılmıştır. Ankette, katılımcıların demografik yapıları, tasarım sistemleriyle ilgili deneyimleri ve bu sistemlere yönelik genel algıları ile ilgili 23 soru yer almıştır. Anket sonuçları, istatistiksel analiz yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiş ve tasarımcıların tasarım sistemlerine yönelik genel bakış açıları, bu sistemlerin günlük çalışmalarına olan etkileri ve sağladıkları faydalar ile karşılaşılan zorluklar belirlenmiştir. Bu analizler sonucunda, tasarımcıların tasarım sistemlerine yönelik genel tutumları ve bu sistemlerin verimliliğine olan katkıları hakkında önemli bulgular elde edilmiştir. Veri toplama sürecinin ikinci adımında, yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda, 4 farklı ülkeden toplam 16 uzman tasarımcı ile birebir görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerde, tasarımcıların tasarım sistemlerine yönelik derinlemesine düşünceleri, bu sistemlerin süreçlerine entegrasyonuna dair yaşadıkları zorluklar ve elde ettikleri başarılar ele alınmıştır. Görüşmelerde kullanılan sorular, pilot görüşmeler sonucunda son hali verilerek uygulanmıştır. Bu görüşmelerde elde edilen veriler, tematik analiz yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiş ve çevrimiçi anket sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Görüşmelerin video kayıtları analiz edilerek, tasarımcıların tasarım sistemlerine yönelik algıları ve bu sistemlerin süreçlerine olan katkıları hakkında derinlemesine bir anlayış geliştirilmiştir. Analiz sonuçları, tasarım sistemlerinin, tasarım süreçlerinde kritik bir rol oynadığını ve bu sistemlerin doğru ve sistematik bir şekilde uygulanmasının tasarımcıların günlük çalışmalarına büyük katkı sağladığını göstermektedir. Tasarım sistemlerinin rehber niteliği taşıyan yapısı, olgunlaşmış organizasyonlarda tüm proje paydaşlarına değer katmakta ve bu sistemlerin tasarım süreçlerindeki önemini artırmaktadır. Ancak, doğru tasarlanmamış bir tasarım sistemi, tasarımcılar arasında olumsuz eleştiriler almakta ve bu durum sistemlerin verimliliğini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu çalışmanın genel bulguları, tasarım sistemlerinin tasarım süreçlerinde kullanılmasının genel olarak olumlu bir etki yarattığını ortaya koymaktadır. Bu süreçte tasarımcıların, tasarım sistemlerini kullanmanın yaratıcılıklarını sınırlamadığını, aksine bu sistemler sayesinde ekipleriyle birlikte daha sistematik ve kullanılabilir ürünler tasarladıklarını ifade ettikleri görülmüştür. Tasarım sistemleri, günümüzde yeni araçlar ve metodolojilerle sürekli olarak evrilmekte ve gelişmektedir. Bu evrim sürecinde, tasarımcıların kendilerini güncel tutmaları, ekipleriyle uyum içerisinde çalışarak uygulanabilir ve kullanılabilir ürünler sunmaları büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, tasarımcıların bu sistemleri süreçlerine entegre etme konusundaki görüş ve deneyimlerinin incelenmesi, hem akademik literatüre katkı sağlayacak hem de sektör profesyonelleri için değerli bilgiler sunacaktır. Bu çalışmanın sonuçları, tasarım sistemlerinin, dijital ürün tasarımı ve geliştirilmesinde ne denli önemli bir rol oynadığını ortaya koymakta ve bu sistemlerin başarılı bir şekilde uygulanmasının, hem tasarımcılar hem de organizasyonlar için nasıl büyük bir değer yaratabileceğini göstermektedir. Tasarım sistemlerinin gelecekte nasıl evrileceği ve bu sistemlerin tasarım süreçlerine olan etkilerinin nasıl gelişeceği, tasarımcıların bu sistemlere yönelik algılarının nasıl değişeceği, ilerleyen yıllarda yapılacak çalışmalarla daha iyi anlaşılabilir.
Özet (Çeviri)
Although design systems have long been adopted and used in the industry, especially by organizations that produce digital products and where software and design teams work in an integrated manner, it is a subject where academic research is very limited and insufficient. A design system is a system that lives by combining reusable components, modules, and codes with designers and stakeholders in a coherent guideline planned in accordance with the vision of the brand, company, and organization. Design systems keep pace with the rapid development of technology, enabling companies today to offer consistent and scalable products to their users. Developing a good working design system depends on many factors; one of the most important is the designer. The designer's expertise in system construction, seamless integration into the design process, and effective communication with project stakeholders are paramount. Gaining efficiency from design systems is a long-term endeavor for an organization; each new design requirement and iteration from project stakeholders could feed this system and reveal potential problems. The extent to which designers integrate these systems into their processes and their thoughts about them are inevitably important. For these reasons, the main aim of this thesis is to explore and learn designers' thoughts and opinions about integrating design systems into their design processes. The research questions are,“What are the experiences and opinions of designers regarding the integration of design systems into design processes?”and“What is the importance of design systems according to designers?”This study also aims to understand the positive and negative effects of designers' use of design systems in their processes. The first part of the literature review provides information about the user experience design, designer, and the design process. The second part analyses the history of the design system, its definition, the elements that make up the design system, and the value it adds to the system concepts. Two different data collection methods were used in the study, and the studies were conducted in two different languages, English and Turkish. A total of 43 designers responded to the online questionnaire. In this questionnaire, a total of 23 questions were asked of the designers about their experiences and opinions on design systems, along with demographic structure questions, and the answers to these questions were analyzed. In the second step of the data collection phase, pilot interviews were conducted, and the interview questions were finalized and analyzed. A total of 16 expert designers from 4 different countries participated in the semi-structured interviews. Each designer who participated in the second stage of the study also participated in the online questionnaire study. In this study, 11 questions were asked. The answers were recorded and analyzed in audio and video format. The online questionnaire and semi-structured interviews were analyzed using thematic and statistical analysis methods, and the results were compared and evaluated. According to the results of the analyses, it is evident that the design systems have a crucial position in design processes. It is seen that a properly and systematically designed design system supports designers' daily work and acts as a guide. In organizations that have matured in using design systems as a guide, it is also stated that this system can add value to all project stakeholders. The success and contribution of design systems in designing“consistent”products and their success in being a“guide”were interpreted as the most important factors. In addition to these results, it is also seen that participants who experience a design system that is not designed correctly have negative criticisms and observations about the system. As a result of the studies, it can be concluded that the use of design systems in design processes is generally positive and welcomed by designers. Another finding is that the construction phase of design systems varies depending on the vision of the brand, company, and product and how they understand the problems of the audience they want to reach. This phase affects the process of designers. Designers generally stated that using design systems in their processes does not restrict their creativity, that it is necessary to have a certain system, and that they design usable and systematic products with their team thanks to this system. Design systems are evolving with new tools and methodologies every day, and it is very important for designers to keep themselves up-to-date during this evolution and to offer applicable and usable products in harmony with their teams.