Yerel yönetimlerde vatandaş katılımı açısından Avrupa Birliği ve Türkiye uygulamaları
European Union and Turkish practices in local governments in terms of citizen participation
  1. Tez No: 895092
  2. Yazar: NAZİME KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez, yerel yönetimlerde vatandaş katılımı açısından Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye uygulamalarını karşılaştırmalı bir perspektiften incelemektedir. Yerel yönetimler, demokratik yönetişimin temel unsurları olarak, vatandaşların doğrudan katılımıyla güçlendirilmekte ve bu katılım, yönetim süreçlerinin şeffaflığını ve hesap verebilirliğini arttırmaktadır. AB ve Türkiye'deki yerel yönetimlerde vatandaş katılımını destekleyen mekanizmalar, politikalar ve uygulamalar detaylı olarak analiz edilmiş, her iki bölgede bu süreçlerin nasıl işlediği ve vatandaş katılımının yerel yönetim performansına etkileri değerlendirilmiştir. Karşılaştırmalı analiz, AB ve Türkiye'deki yerel yönetimlerde vatandaş katılımının benzer yönlerini ve farklılıklarını ortaya koymaktadır. Her iki bölgede de vatandaş katılımı, yerel yönetimlerin daha iyi hizmet sunması, politikaların yerel ihtiyaçlara daha uygun hale getirilmesi ve yerel demokrasinin güçlendirilmesi açısından kritik bir role sahiptir. Ancak, her iki sistemde de vatandaşların karar alma süreçlerine aktif katılımının önündeki engellerin ve bu engellerin nasıl aşılabileceği konusunda ciddi tartışmalar bulunmaktadır. Her iki bölgede de karşılaşılan zorluklar, çoğunlukla vatandaşların siyasi süreçlere olan ilgisinin ve katılımının düşük olması, bilgi eksikliği ve katılımcı mekanizmaların yetersizliği şeklinde kendini göstermektedir. AB ve Türkiye'deki yerel yönetimler, bu zorlukların üstesinden gelmek için vatandaş eğitimi programları, bilgilendirme kampanyaları ve katılımcı bütçeleme gibi yenilikçi stratejiler uygulamaktadır. Katılımcı bütçeleme, özellikle yerel halkın kendi mahallelerinde gerçekleştirilecek projelere doğrudan karar vermesine olanak tanıyarak, yerel yönetimlerin şeffaflığı ve hesap verebilirliği konusunda önemli bir adım olarak değerlendirilmektedir. Sonuç olarak, bu tez, Avrupa Birliği ve Türkiye'deki yerel yönetimlerde vatandaş katılımı pratiklerini karşılaştırmalı olarak incelerken, her iki bölgede de demokratik katılımın ve yerel yönetimlerin etkinliğinin artırılması için önemli öneriler sunmaktadır. Özellikle yerel yönetimlerin karar alma süreçlerine daha geniş vatandaş katılımını sağlayacak politikaların ve mekanizmaların geliştirilmesi, yerel demokrasinin daha da güçlenmesine katkı sağlayacaktır. Bu bağlamda, yerel yönetimlerin vatandaşları siyasi süreçlere dahil etmek için daha etkin, şeffaf ve yenilikçi yöntemler benimsemesi gerekmektedir. Bu süreçlerin başarıyla uygulanması, sadece yerel yönetimlerin değil, aynı zamanda genel demokratik yönetişimin de güçlendirilmesine katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the practices of the European Union (EU) and Turkey in terms of citizen participation in local governments from a comparative perspective. Local governments, as key elements of democratic governance, are strengthened through direct citizen participation, which increases the transparency and accountability of governance processes. The mechanisms, policies and practices supporting citizen participation in local governments in the EU and Turkey are analyzed in detail, how these processes work in both regions and the effects of citizen participation on local government performance are evaluated. The comparative analysis reveals similarities and differences in citizen participation in local governments in the EU and Turkey. In both regions, citizen participation plays a critical role in enabling local governments to deliver better services, to better align policies with local needs and to strengthen local democracy. However, in both systems there are serious debates about the barriers to active citizen participation in decision-making and how these barriers can be overcome. In both regions, the challenges are often characterized by low citizen interest and participation in political processes, lack of information and inadequate participatory mechanisms. Local governments in the EU and Turkey are implementing innovative strategies to overcome these challenges, such as citizen education programs, information campaigns and participatory budgeting. Participatory budgeting is considered an important step towards transparency and accountability of local governments, especially by allowing local people to directly decide on projects in their neighborhoods. In conclusion, this thesis comparatively examines the practices of citizen participation in local governments in the European Union and Turkey and offers important recommendations for increasing democratic participation and the effectiveness of local governments in both regions. In particular, the development of policies and mechanisms to ensure wider citizen participation in the decision-making processes of local governments will contribute to the further strengthening of local democracy. In this context, local governments need to adopt more effective, transparent and innovative methods to involve citizens in political processes. Successful implementation of these processes will contribute to strengthening not only local governments but also overall democratic governance.