Kat seviyeleri farklı bitişik betonarme binalar arasındaki gerekli derz mesafelerinin belirlenmesi
Determination of required separation distances between adjacent reinforced concrete buildings with different floor levels
  1. Tez No: 895121
  2. Yazar: EŞREF DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmanın amacı, kattan kolona çarpma potansiyeli olan betonarme (RC) binalar için kesme hasarını önlemeye dayalı olarak gerekli minimum sismik boşluk mesafesini araştırmaktır. Düşük ve orta katlı binaları yansıtan 20 farklı bitişik bina modeli oluşturulmuştur. Dinamik analizler, Türk Bina Deprem Yönetmeliği-2018 (TBDY-2018) ile uyumlu 11 deprem kayıt çifti seçilerek gerçekleştirilmiştir. Gerekli minimum sismik boşluk mesafesini belirlemek için iki farklı durum dikkate alınmıştır. İlk durumda (Durum-1 olarak adlandırılmıştır), komşu binalar arasındaki boşluk mesafeleri her ivme kaydı sırasında çarpışmaları önlemek için belirlenmiştir. Analizlerden hesaplanan gerekli mesafeler, TBDY-2018'in minimum sismik boşluk gereksinimleri ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, TBDY-2018'de döşemeden kolona çarpma potansiyeli olan bitişik binalar için önerilen α katsayısının, periyot oranı 1 ila 1,5 olan bitişik binalar için yeterli olduğunu göstermektedir. Daha sonra ilk durumdaki boşluk mesafeleri, kesme talebinin kesme dayanımına eşit olduğu mesafeyi belirlemek için iteratif bir süreçle azaltılmıştır (Durum-2 olarak adlandırılmıştır). Kesme hasarını önlemek için hesaplanan boşluk mesafeleri (Durum-2), çarpmayı önlemek için belirlenen mesafelerden (Durum-1) yaklaşık %6 ila %19 daha düşüktür.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the minimum required seismic gap distance based on the avoidance of shear failure for reinforced concrete (RC) buildings with potential floor-to-column pounding. 20 different adjacent building models reflecting low and mid-rise buildings were created. Dynamic analyses were performed selecting 11 earthquake record pairs compatible with the 2018 Turkish Building Earthquake Code (TBEC-2018). Two different cases were taken into account to determine the minimum required seismic gap distance. In the first case (named as Case-1), the gap distances between neighboring buildings were determined to avoid collisions during each acceleration record. The required distances calculated from the analyses were compared with the minimum seismic gap requirements of the TBEC-2018. The outcomes indicate that the α coefficient recommended in TBEC-2018 for adjacent buildings with a potential floor-to-column pounding is sufficient for adjacent buildings with a period ratio of 1 to 1.5. Then the gap distances in the first case were reduced by an iterative process to determine the distance at which the shear demand equals to the shear strength (named as Case-2). The calculated gap distances to prevent shear failure (Case-2) are approximately 6% to 19% lower than the distances determined for avoidance of pounding (Case-1).