Okul müdürlerinin karanlık liderlik davranışları ile öğretmenlerin örgütsel sessizlik düzeyi arasındaki ilişki (Muğla ili örneği)
The relationship between school principals' dark leadership behaviors and teacher's organizational silence level (Muğla province sample)
  1. Tez No: 895139
  2. Yazar: İBRAHİM ÜLKÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYCAN ÇİÇEK SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada, okul müdürlerinin karanlık liderlik davranışlarının öğretmenlerin örgütsel sessizlik düzeyine etkisinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, okul müdürleri tarafından sergilenen karanlık liderlik davranışlarına ilişkin öğretmen görüşleri ile öğretmenlerin örgütsel sessizlik eğilimlerinin ne düzeyde olduğu cinsiyet, yaş, mesleki kıdem ve medeni durumlarına göre anlamlı düzeyde farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırmanın evrenini 2023-2024 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Muğla ilinde yer alan resmi ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan 15.547 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise gönüllülük esasına göre araştırmaya katılan 387 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak karanlık liderlik ölçeği ve örgütsel sessizlik ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre okul müdürlerinin karanlık liderlik davranışları orta düzeyde tespit edilmiştir. Elde edilen bulgularda öğretmenlerin algılarına göre okul müdürlerinin en fazla narsistik davranışlar en az ise itibar kırıcı davranışlar sergiledikleri sonucuna ulaşılmıştır. Okul müdürlerinin karanlık liderlik davranışlarında yaş grupları ve mesleki kıdem açısından anlamlı bir farklılık bulunamazken cinsiyet ve medeni durum değişkenlerinde anlamlı farklılıklara rastlanmıştır. Öğretmenlerin örgütsel sessizlik düzeyleri orta düzeyde tespit edilmiştir. Öğretmenlerin kabul edilen sessizlik ve savunma amaçlı sessizlik düzeyleri düşük örgüt yararına sessizlik düzeyleri yüksek bulunmuştur. Demografik olarak cinsiyet, yaş ve medeni durum değişkenlerinde anlamlı bir fark bulunamamıştır. Mesleki kıdem değişkeninde anlamlı fark tespit edilmiştir. Okul müdürlerinin narsistik davranışlarıyla öğretmenlerin kabul edilen sessizlik ve savunma amaçlı sessizlik düzeylerinin arasında pozitif yönde ilişki tespit edilmiştir. Okul müdürlerinin itibar kırıcı davranışlarıyla öğretmenlerin örgüt yararına sessizlik düzeyleri arasında negatif yönde ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the effect of school principals' dark leadership behaviors on teachers' organizational silence level. For this purpose, it was examined whether teachers' opinions regarding the dark leadership behaviors exhibited by school principals and the level of teachers' organizational silence tendencies differ significantly according to their age, gender, education level and marital status. The population of the research consists of 15,547 teachers working in public primary, secondary and high schools in Muğla province in the spring semester of the 2023-2024 academic year. The sample of the research consists of 387 teachers who participated in the research on a voluntary basis. Dark leadership scale and organizational silence scale were used as data collection tools in the research. According to the results of the research, the dark leadership behaviors of school principals were detected at a moderate level. According to the findings obtained, it was concluded that school principals exhibited narcissistic behaviors the most and discreditable behaviors the least, according to the perceptions of the teachers. While no significant differences were found in the dark leadership behaviors of school principals in terms of age groups and professional seniority, significant differences were found in gender and marital status variables. Teachers' organizational silence levels were determined to be at a medium level. Teachers' accepted silence and defensive silence levels were found to be low and their levels of silence for the benefit of the organization were high. Demographically, no significant difference was found in gender, age and marital status variables. A significant difference was detected in the professional seniority variable. A positive relationship was determined between the narcissistic behaviors of school principals and the accepted silence and defensive silence levels of teachers. A negative relationship has been determined between the discrediting behavior of school principals and the level of silence of teachers for the benefit of the organization.