Gebe ve laktasyon dönemindeki kadınlarda demir ve a vitamini eksikliğine yönelik zenginleştirilmiş bisküvi üretimi
Enriched biscuit production for iron and vitamin a deficiency in pregnant and lactating women
- Tez No: 895146
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Dünya genelinde toplumda, özellikle de hamile ve emziren kadınlarda, demir ve A vitamini eksikliğine sıkça rastlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, demir ve A vitamini eksikliğini azaltma potansiyeline sahip bisküvi üretimi yapmaktır. Çalışmada; A vitamini ve demir bakımından zengin hammaddeler olan havuç, hurma ve kabak çekirdeğinin öğütülüp toz haline getirilip tatlı sorgum unu- mısır nişastasına ikame edilmesiyle üretilen bisküvilerin kimyasal ve duyusal özellikleri değerlendirilecektir. Çalışmada bisküvi üretimleri Box-Behnken deney tasarımına göre gerçekleştirilecek ve duyusal analiz, A vitamini ve demir içeriği bakımından en iyi sonuç veren bisküvi formülasyonu belirlenecek, diğer analizler optimal bisküvilerde gerçekleştirilecektir. Böylece, anemiye neden olan A vitamini ve demir eksikliklerinin beslenme yoluyla azaltılması için sürdürülebilir bir yaklaşım izlenecektir.
Özet (Çeviri)
Around the world, iron and vitamin A deficiencies are frequently observed in the community, especially among pregnant and lactating women. The objective of this study is to produce biscuits with the potential to reduce iron and vitamin A deficiencies. In the study, biscuits are produced by grinding and powdering carrot, date, and pumpkin seed, which are rich in vitamin A and iron, and substituting them into sweet sorghum flour and corn starch. The production of biscuits in the study is performed according to the Box-Behnken experimental design, and the biscuit formulation that gives the best results in terms of sensory analysis, vitamin A and iron content is determined. Other analyses are conducted on the optimal biscuits. Thus, a sustainable approach is followed to reduce the vitamin A and iron deficiencies that cause anemia through nutrition.