Avusturya Vorarlberg eyaleti Türkçe ana dili öğretmenleri ve öğrencilerinin dijital öğretim materyalleri kullanımına ilişkin deneyimleri
Experiences of Turkish mother tongue teachers and students in the use of digital teaching materials in the state of Vorarlberg, Austria
- Tez No: 895157
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ALDAN KARADEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, Avusturya'nın Vorarlberg Eyaleti Türkçe ana dili öğretmenleri ve derse katılan öğrencilerin dijital öğretim materyalleri kullanımına ilişkin deneyimlerini incelemektedir. Bu kapsamda araştırma, dijital materyallerin eğitim süreçlerine nasıl entegre edildiğini ve bu süreçte karşılaşılan zorlukları ele almayı amaçlamaktadır. Çalışmada, dijital öğretim materyallerine ilişkin öğretmen ve öğrenci deneyimleri incelenirken; dijital öğretim materyallerini etkili kullanma yeterlilikleri, öğretim süreçlerine entegrasyonu ve sorunlar araştırılmıştır. Özellikle Wordwall, Kahoot ve ClassDojo gibi Web 2.0 araçlarının dil öğretimindeki rolleri vurgulanmıştır. Araştırma, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Vorarlberg'deki okullarda görev yapan 8 Türkçe ana dili öğretmeni ve 22 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular, dijital materyallerin öğrencilerin dil öğrenimine olumlu katkılar sunduğunu, motivasyonlarını artırdığını ve öğrenme süreçlerini zenginleştirdiğini göstermektedir. Ancak, teknolojik altyapı eksiklikleri ve dijital araçlara erişim sorunları da tespit edilmiştir. Sonuç olarak, dijital öğretim materyallerinin Türkçe ana dili eğitimine entegrasyonunun öğrenci başarısını ve motivasyonunu artırdığı belirlenmiştir. Öğretmenlerin bu materyalleri kullanma konusunda desteklenmesi gerektiği vurgulanmıştır. Araştırma, eğitimcilere dijital materyallerin etkin kullanımı ve zorlukların aşılması konusunda öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines the experiences of Turkish native language teachers and students in the use of digital teaching materials in Vorarlberg, Austria. In this context the research aims to explore the effects of digital materials on instructional processes and the difficulties encountered in this process. In the study, while examining the teachers' and students' experiences on digital teaching materials, also adequacy of effective usage of digital teaching materials, their integration into instructional processes and difficulties are investigated. The roles of Web 2.0 tools such as Wordwall, Kahoot, and ClassDojo in language teaching are emphasized. The research was conducted in the 2023-2024 academic year with 8 Turkish native language teachers and 22 students in Vorarlberg. The findings show that digital materials positively contribute to students' language learning, increase motivation, and enrich learning processes. Nonetheless, challenges such as technological infrastructure deficiencies and access issues to digital tools were identified. In conclusion, the integration of digital teaching materials into Turkish native language education increases student success and motivation. It is also emphasized that teachers need support in using these materials. The research offers recommendations to educators on the effective usage of digital materials and overcoming difficulties.