Çalışan kadın ve erkeklerin depresyon anksiyete ve stres düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of depression, anxiety and stress levels of working women and men
  1. Tez No: 895169
  2. Yazar: FATMA YALÇINKAYA NADİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL BAHADIR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Psychology, Social Work, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, çalışan kadın ve erkeklerin depresyon, anksiyete ve stres düzeylerini karşılaştırarak cinsiyetler arasındaki farklılıkları ortaya koymaktır. Çalışma, Trabzon Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünde görev yapan 84 kadın ve 34 erkek çalışanı kapsayan kesitsel ve tanımlayıcı bir araştırmadır. Veriler, demografik bilgi formu ve Depresyon, Anksiyete ve Stres Ölçeği (DASS) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 27 paket programı kullanılmış, verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov Smirnov testi ile değerlendirilmiştir. Normal dağılım göstermeyen veriler için Kruskal Wallis ve Mann Whitney U testleri, normal dağılım gösteren veriler için ise t-testi ve ANOVA testi uygulanmıştır. Araştırma bulguları, kadın ve erkek çalışanlar arasında depresyon ve stres düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığını, ancak anksiyete düzeylerinde cinsiyetler arasında anlamlı bir fark olduğunu göstermektedir. Kadınlar, erkeklere göre daha yüksek anksiyete düzeyleri sergilemişlerdir. Ayrıca, medeni durum, yaş, eğitim seviyesi, gelir düzeyi gibi sosyodemografik faktörlerin depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, iş yerinde ruh sağlığı destek sistemlerinin ve müdahalelerinin cinsiyete özgü farklılıkları ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak tasarlanmasının önemini vurgulamaktadır. Ayrıca, çalışma, cinsiyetin depresyon, anksiyete ve stres üzerindeki etkisine dair daha derin bir anlayış geliştirilmesine katkı sağlamaktadır. Bu bağlamda, iş yerlerinde hem kadınları hem de erkekleri destekleyecek kapsamlı ruh sağlığı yaklaşımlarının geliştirilmesi gerektiği önerilmektedir. Bu araştırma, cinsiyet eşitliği ve çalışanların psikolojik sağlıklarının korunması adına politika yapıcılar ve işverenler için önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis study is to reveal the differences between genders by comparing the depression, anxiety and stress levels of working men and women . The study is a cross-sectional and descriptive research covering 84 female and 34 male employees working at Trabzon Provincial Directorate of Family and Social Services . Data were collected using a demographic information form and the Depression, Anxiety and Stress Scale (DASS). SPSS 27 package program was used in the analysis of the data, and the suitability of the data to normal distribution was determined by Kolmogorov. It was evaluated with the Smirnov test. Kruskal Wallis and Mann Whitney U tests were applied for data that did not show a normal distribution, and t-test and ANOVA tests were applied for data that showed a normal distribution. Research findings show that there is no statistically significant difference in depression and stress levels between male and female employees, but there is a significant difference between genders in anxiety levels. Women exhibited higher anxiety levels than men. Additionally, sociodemographic factors such as marital status, age, education level, and income level have been found to be effective on depression, anxiety and stress levels. These results highlight the importance of designing workplace mental health support systems and interventions with gender-specific differences and needs in mind. Additionally, the study contributes to a deeper understanding of the impact of gender on depression, anxiety and stress. In this context, it is suggested that comprehensive mental health approaches should be developed to support both women and men in the workplace. This research provides important information for policy makers and employers in terms of gender equality and protecting the psychological health of employees.