Profesyonel kadın voleybolcuların beslenme alışkanlıkları fiziksel aktivite düzeyleri ve antropometrik ölçüm değerlendirmesi
Nutritional knowledge, physical activity levels and anthropometric measurement evaluation of professional women volleyball players
- Tez No: 895181
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEVKİNAZ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Spor, Nutrition and Dietetics, Biochemistry, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmada, profesyonel voleybolcuların beslenme bilgi düzeyi, fiziksel aktivite düzeyi ve antropometrik ölçümler konusundaki bilgi ve davranışlarının değerlendirmesi amaçlanmaktadır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte olan araştırma Nisan-Temmuz 2023 tarihleri arasında, araştırmaya katılmayı kabul eden Antalyaspor takımında 26 profesyonel kadın voleybolcu ile yürütülmüştür. Katılımcıların sosyodemografik bilgileri, anket formu ile; beslenme bilgi düzeyleri, Sporcu Beslenmesi Bilgi Ölçeği ile; beslenme farkındalıkları, Üç Faktörlü Beslenme Tutum Ölçeği ile; beslenme durumlarının değerlendirilmesi besin tüketim kaydı ile; Vücut kompozisyonları Skinfold Kaliper deri kıvrım kalınlığı ölçümü, Biyoelektrik İmpedans Analizi (BİA) metodu ile saptanmıştır. Araştırmacılar tarafından antropometrik ölçümler yapılmıştır. Kulüp tarafından rutin kan parametreleri kulüp tarafından Antalya Memorial Hastanesinde yapılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 18,53 ± 2,7163, vücut ağırlığı ortalaması 62,74 ± 9,73 kg, boy uzunluğu ortalaması 172,57±8.18 cm'dir. Voleybolcuların besin tüketim kayıtları incelendiğinde günlük alınan toplam enerjinin ortalama değeri 1611,82 ± 853,1325 kcal, tüketilen toplam enerjinin karbonhidrattan gelen yüzdesi ortalama %44,71 ± 12,67; proteinden gelen yüzdesi ortalaması 16,75 ± 5,27; yağdan gelen yüzdesi 38,56 ± 11,61 karşılandığı saptanmıştır. Tavsiye edilen günlük enerji ve besin alımı karşılaştırıldığında yetersiz aldığı görülmüştür. Katılımcıların Sporcu Beslenme Bilgi Ölçeği puanı ile kiloları arasında negatif yönlü anlamlı (p0.05). Sonuç olarak bu çalışmada profesyonel kadın voleybolcuların beslenme bilgi düzeylerinin çoğunlukla zayıf ve iyi; beslenme bilgi düzeyleri, vücut kompozisyonu ve beslenme durumunun ilişkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the knowledge and behaviors of professional volleyball players about nutritional knowledge level, physical activity level and anthropometric measurements. The descriptive and cross-sectional study was conducted between April and July 2023 with 26 professional female volleyball players in Antalyaspor team who agreed to participate in the study. The sociodemographic information of the participants was determined by a questionnaire form; nutritional knowledge was determined by the Sports Nutrition Knowledge Scale; nutritional awareness was determined by the Three-Factor Nutrition Attitude Scale; nutritional status was evaluated by food consumption records; and body composition was determined by Skinfold Caliper skinfold thickness measurement and Bioelectrical Impedance Analysis (BIA) method. Anthropometric measurements were made by the researchers and routine blood parameters were performed by the club at Antalya Memorial Hospital. The mean age of the participants was 18.53 ± 2.7163, mean body weight was 62.74 ± 9.73 kg, and mean height was 172.57 ± 8.18 cm. When the food consumption records of the volleyball players were examined, it was found that the average value of the total daily energy intake was 1611.82 ± 853.1325 kcal, the percentage of total energy consumed from carbohydrate was 44.71 ± 12.67%, the percentage from protein was 16.75 ± 5.27%, and the percentage from fat was 38.56 ± 11.61%. When the recommended daily energy and nutrient intake was compared, it was found to be insufficient. A significant (p0.05). In conclusion, in this study, it was found that the nutritional knowledge levels of professional female volleyball players were mostly poor and good; nutritional knowledge levels, body composition and nutritional status were related.