Üniversite öğrencilerinin bağlanma stilleri ve psikolojik iyi oluş düzeyinin çocukluk travması bağlamında incelenmesi
Investigation of university students' attachment styles and psychological well-being level in the context of childhood trauma
  1. Tez No: 895186
  2. Yazar: ELİF TUĞÇE AKCÜRE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin çocukluk çağı travmaları ile bağlanma stilleri ve psikolojik iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bunun yanında, üniversite öğrencilerinin çocukluk çağı travması, bağlanma stilleri ve psikolojik iyi oluş düzeylerinin çeşitli demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesi de hedeflenmiştir. Tanımlayıcı kesitsel nitelikteki bu nicel araştırma, ilişkisel tarama modelinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında İstanbul ilinde yer alan üniversitelerde eğitimlerine devam eden öğrenciler arasından basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen 500 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırma verileri; demografik bilgi formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeğini içeren çevrimiçi bir anket formu kullanılarak toplanmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin analizinde SPSS 26.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırmada gerçekleştirilen Pearson korelasyon analizi sonucunda tüm çocukluk çağı travma türlerinin güvenli bağlanma stili ve psikolojik iyi oluş ile negatif ilişkili iken kaçınan bağlanma ve kaygılı-kararsız bağlanma stilleri ile pozitif ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Çok değişkenli regresyon analizleri sonucunda ise duygusal ihmalin güvenli bağlanma üzerinde negatif yönde, fiziksel taciz ve fiziksel ihmalin kaçınan bağlanma üzerinde pozitif yönde, aşırı koruma-kontrolün ise kaygılı-kararsız bağlanma üzerinde pozitif yönde ve anlamlı etkilerinin olduğu belirlenmiştir. Araştırmada gerçekleştirilen fark testleri (t-testi ve ANOVA) sonucunda, erkek öğrencilere kıyasla kadın öğrencilerin güvenli bağlanma ve psikolojik iyi oluş düzeylerinin daha yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationships between childhood traumas, attachment styles, and psychological well-being levels among university students. Additionally, it was aimed to examine whether the levels of childhood trauma, attachment styles, and psychological well-being of university students differed according to various demographic characteristics. This quantitative research, which is descriptive and cross-sectional in nature, was conducted using a relational screening model. The sample of the study consists of 500 participants selected by simple random sampling method among students continuing their education at universities located in Istanbul province in the 2023-2024 academic year. The research data were collected using an online questionnaire form that included a demographic information form, the Childhood Trauma Questionnaire, the Three-Dimensional Attachment Styles Scale, and the Psychological Well-Being Scale. SPSS 26.0 package program was used in the analysis of the data obtained in the study. As a result of the Pearson correlation analysis performed in the study, it was found that all types of childhood trauma were negatively related to secure attachment style and psychological well-being, while they were positively related to avoidant and anxious-ambivalent attachment styles. As a result of multivariate regression analyses, it was determined that emotional neglect had a negative effect on secure attachment, physical abuse and physical neglect had a positive effect on avoidant attachment, and overprotection-control had a positive and significant effect on anxious-ambivalent attachment. As a result of the difference tests (t-test and ANOVA) conducted in the study, it was determined that female students had higher levels of secure attachment and psychological well-being compared to male students.