Üniversite öğrencilerinde yetişkin bağlanma stilleri, psikolojik iyi oluş ve hayatı anlamlandırma arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Relationships investigation between adult attachment style, psychological well-being and meaning of life in university students
- Tez No: 660102
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Yapılan bu araştırmanın temel amacı üniversite öğrencilerinde yetişkin bağlanma stillerinin, psikolojik iyi oluş ve hayatı anlamlandırma arasındaki ilişkileri incelemektir. Bununla birlikte, araştırmada bağlanma stili, psikolojik iyi oluş ve hayatı anlamlandırma düzeyleri bazı değişkenler açısından da incelenmiştir. Literatürde bağlanma stilleri ve psikolojik iyi oluşun birbiriyle ilişkili olduğunu gösteren birçok araştırma bulunmaktadır. Ancak bağlanma stillerinin hem psikolojik iyi oluş hem de hayatın anlamlandırılması üzerine ne tür etkileri olduğunu gösteren araştırmalar sınırlıdır. Bu değişkenler daha önce ayrı ayrı araştırılsa da bu üç değişkenin birlikte araştırıldığı bir çalışma literatürde bulunmamaktadır. Bu çalışmada üniversite öğrencilerinin yetişkin bağlanma stillerinin, psikolojik iyi oluş ve hayatı anlamlandırma düzeylerinin bir arada incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmadaki genel beklenti katılımcı öğrencilerin bağlanma stillerinin, psikolojik iyi oluş düzeyleri ve hayatı anlamlandırma düzeyleriyle ilişki göstereceği yönündedir. Araştırmanın örneklemi 2019–2020 öğretim yılında Gazi Üniversite'nin çeşitli fakültelerinde öğrenim görmekte olan ve Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinde öğrenim görmekte olan üniversite öğrencilerinden seçilmiştir. Araştırmanın örneklemini random olarak seçilen kız, erkek toplam 360 gönüllü öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aşamasında katılımcıların kendileri hakkında kişisel ve sosyo-demografik bilgileri için“Demografik Bilgi Formu”, bağlanma stillerini ölçmek için“Yakın İlişkilerde Yaşantıları Envanteri-II”, psikolojik iyi oluş düzeylerini ölçmek için“Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”ve hayatı anlamlandırma düzeylerini ölçmek için ise“Hayatta Anlam Ölçeği”kullanılmıştır. Demografik değişkenlerden elde edilen veriler ile kullanılan ölçeklerden elde edilen veriler arasındaki ilişki bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü (One-Way) ANOVA kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmadaki değişkenler arasındaki ilişkiyi analiz etmek için de pearson korelasyon analizi ve bu ilişkinin gücünü belirlemek için de regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre beklenildiği gibi katılımcıların bağlanma stilleri ile psikolojik iyi oluş düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Diğer yandan katılımcıların bağlanma stillerinden kaçınmacı bağlanma ile hayatı anlamlandırma düzeyleri arasında anlamlı ilişki bulunurken, kaygılı bağlanma ile hayatı anlamlandırma düzeyleri arasından anlamlı bir ilişki olmadığı saptanmıştır. Ayrıca hayatta anlam ölçeği ve katılımcıların psikolojik iyi oluş düzeyleri arasında da anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Araştırma sonuçları, genel çerçevede katılımcılardan elde edilen verilerden yola çıkarak yapılan analiz sonuçları doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the effects of adult attachment styles of psychological well-being and understanding life in university students. However, attachment style, psychological well-being and levels of understanding life were examine in terms of some variables. There are many studies showing that attachment styles and psychological well-being are interrelated in the literature. However, there are limited studies showing what kind of effects attachment styles have on both psychological well-being and meaning of life. Although these variables have been studied seperately before, so there is no study in the literature examines these three variables together. In this study, it was aim to examine, University students' adult attachment styles, psychological well-being and understanding of life together. The general expectation in this study is that the attachment styles of the participant students will correlate with their psychological well-being levels and their meaning of live leves. The research sample was selected from university students who are studying in Gazi University and other universities in Turkey in 2019-2020 academic year. Randomly selected 360 male and female students participated to this study. During the data collection phase, the personal and socio-demographic information of the participants about themselves was evaluated using the“Demographic Information Form”, attachment styles measured with“Experiences in Close Relationships-II”, psychological well-being measured with“ Pyschological Well-Being Scale”and their levels of understanding life measured with using the“ The Meaning in Life Scale”. Independent Samples T-test and One-Way ANOVA were used to determine the relationship between demographic variables and the scales used. Pearson correlation analysis was used to examine the relationship between variables and regression analysis was used to determine the strength of this relationship.