Üniversite öğrencilerinde bağlanma stilleri ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between attachment styles and psyhological well-being of university students
- Tez No: 694904
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE MAMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın genel amacı üniversite öğrencilerinin bağlanma stillerinin psikolojik iyi oluş düzeylerini anlamlı düzeyde yordayıp yordamadığını ve psikolojik iyi oluşun demografik değişkenler açısından anlamlı düzeyde farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesidir. Araştırmaya Türkiye'de eğitim gören 584 üniversite öğrencisi gönüllü olarak katılmıştır. Ankete katılanların 511'i kadın 73'ü erkek öğrencilerden oluşmuştur. Veriler; Bağlanma Stilleri Ölçeği, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu kullanılarak elde edilmiştir. Bağlanma stilleri ölçeğinin alt boyutları ile psikolojik iyi oluş ölçeği arasındaki ilişki incelendiğinde“güvenli bağlanma”alt boyutu ile psikolojik iyi oluş ölçeği arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Kaçınan bağlanma alt boyutu ile psikolojik iyi oluş ölçeği arasında negatif yönde düşük düzeyde anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Kaygılı-kararsız bağlanma alt boyutu ile psikolojik iyi oluş ölçeği arasında ise negatif yönde orta düzeyde anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Elde edilen veriler üzerinden ek analizler yapılmış, araştırma bulguları literatür çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this study is to examine whether the attachment styles of university students significantly predicted their psychological well-being and whether psychological well-being significantly differentiated in terms of demographic variables. 584 university students studying in Turkey voluntarily participated in the study. 511 of the participants in the survey were female and 73 were male students. Data were obtained using Attachment Styles Scale, Psychological Well-being Scale, and Demographic Information Form. Considering the analysis result, a low-level significant negative correlation was found between the total score of the attachment styles scale and the psychological well-being scale. Considering the relationship between the sub-dimensions of the attachment styles scale and the psychological well-being scale, a moderate positive correlation was found between the“secure attachment”sub-dimension and the psychological well-being scale.A low level of significant negative correlation was found between the & quot;avoidant attachment“ sub-dimension and the psychological well-being scale. A moderately significant negative correlation was found between the & quot;anxious indecisive attachment”sub-dimension and the psychological well-being scale. The research findings were evaluated within the framework of the literature.