Çocukluk çağı travması yaşayan ergenlerin psikolojik sağlamlıklarına yönelik bilişsel davranışçı terapi modeli ve kısa süreli çözüm odaklı terapi modeli uygulamaları etkililiğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of cognitive behavioral therapy model and brief solution focused therapy model applications on psychological resilience of adolescents who experienced childhood trauma
  1. Tez No: 895223
  2. Yazar: YEŞİM TARIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADER BAHAYİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çocukluk çağı travmaları, bireyin yaşamının erken dönemlerinde maruz kaldığı olumsuz olaylar olarak tanımlanır. Özellikle ergenlik döneminde, bu travmaların etkileri daha belirgin hale gelebilir çünkü ergenlik, bireyin kimlik arayışı, duygusal bağımsızlık ve ilişkilerdeki karmaşıklığın arttığı bir dönemdir. Bu çalışmada, çocukluk çağı travmalarına maruz kalan ergenlerin psikolojik sağlamlık düzeylerini arttırmada Bilişsel Davranışçı Terapi ve Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi modellerinden hangisinin daha etkili olduğunu saptamak amaçlanmaktadır. Araştırmanın örneklemi ergenlik dönemindeki 30 gönüllü bireyden oluşmaktadır. Bireyler iki gruba ayrılmıştır ve bir gruba Bilişsel Davranışçı Terapi diğer gruba ise Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi uygulanmıştır. Araştırmada Veri Toplama Aracı olarak“Çocukluk Çağı Travma Ölçeği”,“Ergen Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”ve ''Demografik Bilgi Formu'' kullanılmıştır. Veriler SPSS 27.0 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre her iki terapi yönteminin de psikolojik sağlamlık skorlarını arttırdığı saptanmıştır. Ancak Bilişsel Davranışçı Terapi yönteminin Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi yöntemine göre daha etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Childhood traumas are defined as negative events that an individual is exposed to in the early stages of their life. Especially during adolescence, the effects of these traumas may become more apparent because adolescence is a period when an individual's search for identity, emotional independence, and complexity in relationships increase. This study aims to determine which of the Cognitive Behavioral Therapy and Brief Solution-Focused Therapy models is more effective in increasing the psychological resilience levels of adolescents exposed to childhood traumas. The sample of the study consisted of 30 volunteers in adolescence. The individuals were divided into two groups and Cognitive Behavioral Therapy was applied to one group and Brief Solution Focused Therapy was applied to the other group. The“Childhood Trauma Scale”,“Adolescent Resilience Scale”and“Demographic Information Form”were used as Data Collection Tools in the study. The data were analyzed with SPSS 27.0 program. According to the research findings, it was determined that both therapy methods increased psychological resilience scores. However, it was determined that the Cognitive Behavioral Therapy method was more effective than the Brief Solution Focused Therapy method.