Covid-19 döneminde insan kaynakları politikalarının çalışanların iş ve yaşam kalitelerine etkisi üzerine çalışma
Study on the effect of human resources policies on employees' quality of work and life during the Covid-19 period
- Tez No: 895244
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN BAKKALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı İnsan Kaynakları Yönetiminin kriz yönetimindeki rolünü değerlendirmek ve İnsan Kaynakları (İK) etkin ve dinamik olan, özellikle acil durum eylem planı ile iş sürekliliği (planı) standartları gibi politikaların olduğu kurumsal işyerlerinde çalışanlar ile krize hazırlıksız yakalanan işletme çalışanlarının, mesleki ve genel yaşam kalitelerinin ve iş performanslarının krizden etkilenme düzeylerinin araştırılmasıdır. Çalışmanın sonuçları, insan kaynakları politikalarının kriz zamanlarında çalışanları ne ölçüde etkilediğine, kurumsal ve sürekliliği olan politikaların çalışanlar üzerindeki etkisine ışık tutacaktır. Bu çalışmanın yardımıyla kuruluşlar, krizleri yönetmek ve beşerî sermayelerine verilen zararı en aza indirmek için etkili stratejiler oluşturmakta faydanalabilirler. İnsan kaynakları politikalarının etkilerinin ölçümü için Türkiye genelinde işletmelerde anket çalışması yapılmıştır. Anket sorularının ilk bölümünde katılımcıların demografik özellikleri ile iş yerlerinde kriz kapsamındaki İnsan Kaynakları prosedür ve uygulamaları (maske, pcr testi, kısmi çalışma vb) sorulmuş diğer bölümlerinde iş performansı, sürdürülebilir performans, çalışanın yaşam kalitesine etki eden psikolojik, sosyal, mesleki ve ailevi boyutlara ilişkin ölçek soruları sorulmuştur.Anket sonuçları SPSS veri analizi ile değerlendirilerek, sonuçlar yorumlanmıştır. Anketin ölçek sorularının ilk bölümünde, güvenirlik ölçümleri Çöl (2008) tarafından yapılan 4 soruluk İşgören Performansı Ölçeği kullanlmıştır. İkinci bölümünde, Çilhoroz (2023) vd. tarafından yapılan 10 maddelik sorudan oluşan, Çalışanın Sürdürülebilir Performansı Ölçeğine yer verilmiştir. Ve son olarak, Erçetin vd. (2020) tarafından geliştirilen, psikolojik, sosyal, mesleki ve ailevi etki olmak üzere 4 alt boyut ve 29 maddelik sorudan oluşan Covid-19 Pandemisi'nin Yaşam Kalitesine Etkisi Ölçeği'nden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the role of Human Resources Management in crisis management. It will focus on HR strategies of crisis management and explore the possible situations of impending crises and ways to avoid them or prevent dental treatment. The results of the study will reveal how human resources policies can greatly grow people and have humanitarian consequences, even in times of crisis. Since Human Resource Management plays a crucial role in effective crisis management strategies, this research will be particularly useful in understanding the need to reduce HR policies and develop better strategies to deal with crises. With this assistance, organizations implement effective strategies to minimize crises and damage to their human capital. Evaluating the rooms to be obtained and their consequences in terms of the environment is important in shedding light on possible crises from now on. It is seen that the effects of human resources are included in the survey applied throughout Türkiye. The survey results were evaluated using SPSS data analysis and the results were interpreted.